Klub Twórczego Ucznia

Młodzi przybyli, gwiazd zabrakło – o warsztatach Gminnego Klubu Twórczego Ucznia

Nadszedł maj, a więc czas spotkania wiosennego w gminnym Klubie Twórczego Ucznia działającego od 15 lat przy Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie. Już w marcu na spotkaniu roboczym przedstawiciele klubu ze wszystkich szkół i przedszkoli spośród różnorakich propozycji zgodnie wybrali warsztaty astronomiczne: „Młodzi i  gwiazdy”. 21 maja 2016r. takie zajęcia zostały przeprowadzone przez koordynatorów Astrobazy Kopernik w Gniewkowie, p. A. Wajer, p. J. Bożko, przy współpracy p. B. Wajera.

„A tam w górze było niebo, całe upstrzone gwiazdami;
kładliśmy się na plecach i gapili na nie, dziwiąc się,
czy ktoś je stworzył, czy też są tam przypadkiem.”

– Mark Twain.

Z myślą o młodych ludziach zadających sobie podobne pytania w sobotni wieczór, warsztaty trwały od 20.00 do 23.00, do gniewkowskiego obserwatorium przybyli: organizatorzy warsztatów, dyr. E. Torgowska oraz A. Bożko; przedstawiciele klubu: wicedyrektor M. Nowicka, p. B. Pułaczewska, p. A. Kozłowska, p. A. Murawska, p. K. Langner, p. M. Baranowska, dyr. p. H. Franckiewicz; dyrektorzy szkół i przedszkoli: p. L. Stejter, p. M. Ciegotura, p. M. Kucharska, p. M. Kozłowska, p. A. Kręc; opiekun uczniów p. A. Matyjasik.  Przyszli sami zainteresowani uczniowie: SP Kijewo – M. Bielak, H. Rakszawski, SP Wierzchosławice – O. Serkowski, M. Wysota, SP 1 Gniewkowo – W. Finc,    A. Pawelska, SP Murzynno – J. Łapicz, M. Nowicki, NSP i NG Gąski – J. Galkowski, K. Bolewski, SP Szadłowice – K. Matyjasik, M. Łakomska, Szkoła Zawodowa w Gniewkowie – K. Nowak, A. Łuba, Przedszkole Parowozik - A. Dziębor, A. Kwiatkowski, Samorządowe Przedszkole w Gniewkowie – F. Sadowski, B. Ruda, a także rodzice dzieci i młodzieży. Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie reprezentowali członkowie kół astronomicznych, którzy jako asystenci koordynatorów astro bazy pomagali im w prowadzeniu warsztatów. Byli to: A. Murawska, K. Sawicka, D. Szwugier, I. Komorowski, A. Brzeziński, B. Szulczewski.

Zajęcia rozpoczęły się prezentacją multimedialną przybliżającą funkcjonowanie astrobaz. Słuchacze dowiedzieli się, że projekt ASTROBAZA to autorski pomysł Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wyjątkowa inicjatywa nie tylko na skalę Polski, ale także Europy, bowiem na tak małej powierzchni jak obszar województwa działa sieć czternastu w pełni wyposażonych obserwatoriów astronomicznych. Budynki powstały na planie koła o średnicy 8 metrów, a główne elementy wyposażenia to: teleskop MeadeLX200ACF14, teleskop słoneczny CoronadoPST 40/400, lornetki, mniejsze teleskopy, astronomiczna kamera CCD. Uczniowie kół astronomicznych razem ze swoimi opiekunami, a jednocześnie koordynatorami astro bazy, uczestniczą we wszystkich działaniach, tj. prelekcje popularnonaukowe z astronomii, dzienne i nocne obserwacje Słońca, Księżyca, planet, gwiazd, innych obiektów; warsztaty dla dzieci i dorosłych, międzynarodowe projekty STAR COUNT, GLOBE AT NIGHT, oprowadzanie wycieczek, impreza plenerowa ASTRO FESTIWAL, projekty edukacyjne i innych.

Po tym występie uczestnicy spotkania poznali budowę, zastosowanie, różnice między teleskopem soczewkowym i zwierciadłowym. Następnie podzieleni na sześć grup uczyli się, jak dobierać okular i regulować ostrość, obserwując obiekty rozmieszczone w różnych częściach boiska. W ten sposób poznali zasady prowadzenia obserwacji ciał niebieskich.

Ze względu na zachmurzone niebo, które uniemożliwiło przyjrzenie się Księżycowi w pełni, wykorzystano program komputerowy STELLARIUM. Dzięki niemu na monitorach komputerowych obserwowano księżyc nad naszym miastem. Zadanie uczniów polegało na wykonaniu rysunku księżyca z uwzględnieniem formy ukształtowania jego powierzchni, a także na przyporządkowaniu  nazw mórz i kraterów. Dzieci i dorośli mogli również zobaczyć jak wygląda obserwatorium w środku oraz wejść na taras widokowy. W przerwach między poszczególnymi zadaniami posilano się pysznym ciastem, o które zadbały uczennice ze swoimi rodzicami: A. Murawska, K. Sawicka, W. Stawinska, W. Heldt, N. Kubicka oraz p. A. Urbańska. Ciepłą herbatkę i miłą obsługę zapewniły panie: A. Ostrowska i E. Pakulska.

Wszyscy miłośnicy astronomii dotrwali do 23.00. Po sympatycznie spędzonym sobotnim wieczorze pełni wrażeń rozeszli się do swoich domów, choć gwiazd nie ujrzeli z bliska ani z daleka. A Księżyc? Ukazał swe oblicze tym, którzy potrafią czekać wytrwale, niestety już po zakończonych warsztatach.

Kolejne spotkanie w Gminnym Klubie Twórczego Ucznia już w przyszłym roku szkolnym, jesienią. Będzie ono poświęcone życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Zapraszamy.

Anna Bożko

Foto z warsztatów >>>