Klub Twórczego Ucznia

Rok Henryka Sienkiewicza - jesienne spotkanie w Klubie Twórczego Ucznia

Gminny Klub Twórczego Ucznia w Roku Henryka Sienkiewicza

18 grudnia 2015 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.”Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń”- podkreślili senatorowie. Okazją do ustanowienia Henryka Sienkiewicza patronem 2016 roku jest fakt, że 15 listopada 2016 roku wypadła 100. rocznica śmierci pisarza. Senat zwrócił się do organów państwa i instytucji społeczeństwa obywatelskiego, by w swojej działalności w roku 2016 uwzględniły potrzebę popularyzacji twórczości Sienkiewicza.

W związku z tym apelem przedstawiciele Gminnego Klubu Twórczego Ucznia działającego przy Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie na spotkaniu roboczym pod koniec 2015r. zaplanowali prezentację jesienną pod hasłem “Rok Henryka Sienkiewicza”.Jej celem miało być przypomnienie życia  i twórczości pisarza bądź zaprezentowanie działań podjętych przez szkoły na rzecz popularyzacji utworów Sienkiewicza.

Tradycją Klubu stały się spotkania warsztatowe czy prezentacje uczniowskie organizowane w różnych szkołach i przedszkolach na terenie gminy Gniewkowo.  I tak16 listopada 2016r. wszystkich gościnnie  przyjęła Szkoła Podstawowa w Szadłowicach. Jesienne  spotkanie otworzyła dyr. M. Kucharska, a z ramienia Klubu dyr. E. Torgowska. Powitano gości: Burmistrza Gniewkowa  p. A. Roszaka; Przewodniczącego Rady Miejskiej p. P. Stefańskiego; kierownika SZEAS-u p. P. Wicleben; dyrektorów szkół i przedszkoli: p. L. Stejter, p. M. Kozłowską, p. M. Cięgoturę, p. A. Kręc, p. H. Franckiewicz, wicedyrektor M. Nowicką; przedstawicieli Gminnego Klubu Twórczego Ucznia: p. A. Bożko, p. B. Pułaczewską, p. K. Langner, p. B. Kwiatkowską, p. M. Baranowską, p. A. Gancarczyk; opiekunów uczniów: p. A. Małek, p. P. Górskiego, p. P. Mierzwicką, p. I. Szczepańską,  p. E. Brzustowicz,  p. A. Krzyżanowską.

W tematykę jesiennych prezentacji wprowadziła tak licznie zebranych p. A. Krzyżanowska, a po utworze muzycznym wykonanym na dzwonkach przez gospodarzy rozpoczęły się wystąpienia uczniów. Szkoła Podstawowa w Szadłowicach w przedstawieniu pt. “Henryk Sienkiewicz - wielki pisarz i podróżnik” przypomniała najważniejsze etapy z życia sławnego Polaka. Tańcem i krótkim słowem, a także plakatem, uhonorowały sławę Sienkiewicza dzieci z Przedszkola Parowozik. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Gniewkowie opowiedzieli za pomocą prezentacji multimedialnej o swoim spotkaniu z twórczością pisarza. Uwolnienie słonia zobrazowały przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Gniewkowie. Z pokazem multimedialnym wystąpili także uczniowie z Gąsek. Z kolei Szkoła Podstawowa w Wierzchosławicach pokusiła się o wywiad z głównym bohaterem  dnia. Do Oblęgorka zabrali nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kijewie. Uczennice z Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie  omówiły dobiegajace końca, a  trwające cały rok, działania związane z Rokiem Sienkiewicza. Nie mogło zabraknąć utworów muzycznych z pięknych ekranizacji filmowych, o wykonanie których pokusili się uczniowie Szkoły Zawodowej w Gniewkowie. Barwne kostiumy, rekwizyty oraz dekoracje przybliżające przełom wieków XIX i XX,  zaskakujące efekty dźwiękowe, fragmenty filmów, znane melodie, a przede wszystkim gra aktorów, piękne słowo w wykonaniu młodych artystów uczyniły ten dzień miłym spotkaniem dorosłych, dzieci i młodzieży.

Po wspólnym zdjęciu i odebraniu upominków przygotowanych przez gospodarzy uczestnicy spotkania udali się na słodki poczęstunek, podczas którego młodzi wymieniali się swoimi  wrażeniami po dopiero co zakończonej pracy twórczej, a nieco starsi wspominali pierwsze, najczęściej szkolne , przygody czytelnicze    z bohaterami Sienkiewicza, bo jak mówił inny znany na świecie polski pisarz - Stanisław Lem: “Do “Trylogii” można wracać tak, jak się wraca do rodzinnego domu.”

Za zorganizowanie jesiennych prezentacji odpowiedzialna była dyr. Szkoły Podstawowej w Szadłowicach
p. M.Kucharska, całością prac z ramienia GKTU koordynowały dyr. E. Torgowska i  A.Bożko.

Uczniowie twórczy w naszej gminie  to:

SP Szadłowice
M. Czekaj, W. Kolczyński, K. Kopeć, M. Markiewicz, M. Nowak, M. Polak, W. Polak, O. Rutkowska, K. Sender,
Z. Szczepaniak, K. Winiarski, O. Mielcarek oraz zespół muzyczny grający na dzwonkach

SP Wierzchosławice
L.Dobiegała, M.Borowicz, K.Sowiński

SP Kijewo
M.Biadała, W.Głuszak

SP 1 Gniewkowo
K.Przekwas, O.Wasila

SP Gąski
M.Żmudziński, M. Przekwas

Szkoła Zawodowa Gniewkowo
J.Mierzejewska, K.Nowak, D.Gotowalski, P.Nowacki

Gimnazjum nr 1 Gniewkowo
N.Łukowska, A.Ciesielska

Samorzadowe Przedszkole w Gniewkowie
A.Białek, O.Klóskowska, L.Maciejczyk, M. Andraszyk, K.Barczak

Przedszkole Parowozik
M.Kubicka, M.Rutkowska, O.Fryza, J.Włodarski, J.Paradowski

Kolejna odsłona pracy GKTU już wiosną 2017 roku.                                                                                          Anna Bożko

galeria fotograficzna >>>

Bardzo dziękuję p. dyrektor Marii Kucharskiej oraz nauczycielom, rodzicom,  pracownikom administracji i obsługi, uczniom  Szkoły Podstawowej w Szadłowicach za współpracę w organizacji jesiennej prezentacji w ramach Gminnego Klubu Twórczego Ucznia, a także za miłą, rodzinną atmosferę podczas spotkania.

W imieniu przedstawicieli Klubu

Elżbieta Torgowska