Menu

  • Cała sala tańczy z nami …

    Cała sala tańczy z nami …

                9 czerwca 2017 roku już po raz drugi odbył się w naszej szkole Bal Gimnazjalny. Przygotowania rozpoczęły się dużo wcześniej. Rodzice wspólnie z wychowawcami klas trzecich zorganizowali imprezę dla uczniów. Wzięli w niej udział zaproszeni goście - p. dyr. A. Kręc, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz przedstawiciele rodziców.        Wspólna zabawa zaczęła się o godz. 17.00 od powitania wszystkich uczestników, a następnie zatańczony został dostojny staropolski polonez.

                Po tańcu uczniowie zaprezentowali przygotowane niespodzianki – szkic gimnazjum narysowany przez Jagodę Kończal dla Dyrekcji, utwór „Od nocy do nocy” zagrany na akordeonie przez Kamila Jobczyka z towarzyszeniem p. A. Szafrańskiej dla nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców oraz wiązankę różnych tańców wykonaną przez grupę uczniów kl. III e dla młodzieży.

                Grono pedagogiczne i pracownicy gimnazjum przygotowali natomiast dla uczniów słodki upominek – pyszny tort.

    A co dalej?  Dalej wszyscy ruszyli na parkiet, nawet ci najbardziej oporni. Wspólna, wspaniała zabawa przy różnorodnych rytmach trwała do godz. 22.00. W czasie przerw można było skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez restaurację Eden. Pod koniec balu wybrano króla i królową.

                 Wszyscy uczestnicy pokazali, że umieją się dobrze bawić, niezależnie od wieku oraz gustów muzycznych, i z pewnością będą miło i długo wspominać tę imprezę.

    Galeria foto >>>>

     

  • Kolejne sukcesy Jagody Kończal i Martyny Modrzejewskiej

    Kolejne sukcesy Jagody Kończal i Martyny Modrzejewskiej

         W Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu odbyło się już po raz dwunasty wręczenie nagród i wyróżnień w dorocznym Konkursie Plastyczno-Ekologicznym z cyklu PRZETRZENIE PRZYRODY pn. "Niezwykły świat płazów". Jury po obejrzeniu  ok. 500 prac plastycznych przysłanych na konkurs  przyznało nagrody. Jedno z wyróżnień przypadło  Jagodzie Kończal uczennicy III klasy Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie, dla której nie jest to pierwszy sukces w konkursie plastycznym podczas nauki na tym etapie kształcenia.

      Podobny sukces osiągnęła Martyna Modrzejewska biorąc udział w
    II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. ,,Lalka". 22 maja 2017 r. Komisja Konkursowa  rozstrzygnęła konkurs i wybrała laureatów. Jury przy ocenie prac plastycznych brało pod uwagę:

    - wartość artystyczną pracy,
    - zgodność z tematyką konkursową,
    - oryginalny pomysł i ciekawe wykonanie pracy,
    - samodzielność wykonania pracy.

      W konkursie wzięło udział 378 uczestników a Martyna dostała wyróżnienie w kategorii LALKI Z BAJKI za wykonanie Małej Mi.

  • Wieczorek poetycki dla dzieci i nie tylko - “Bliżej poezji dla najmłodszych”

    Wieczorek poetycki dla dzieci i nie tylko - “Bliżej poezji dla najmłodszych”

        1 czerwca 2017 roku w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji  w Gniewkowie odbyło się XV spotkanie z cyklu “Bliżej poezji...”Ten rok oddaliśmy dzieciom, ale nie tylko, bo i dorośli chętnie przypomnieli sobie wiersze po raz pierwszy czytane przez mamę, potem panią w szkole, a później już samodzielnie. W kolorową podróż z utworami dla najmłodszych zabrali zgromadzonych uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie. I tak Kinga Sawicka słowami wiersza Ludwika Jerzego Kerna “O rodzicach” dała kilka rad, jak poradzić sobie z mamą i tatą .Michał Kwaśnik opowiedział, jak to starosta z wiersza Jana Brzechwy “Włos” rozwiązał problem włosa w zupie. Julia Orzeł i Julia Podkowska przekonywały, że Julian Tuwim też chodził do szkoły, przeżywał przy tym matematyczne męki. Wady dorosłych wierszem Jana Brzechwy “Dwie gaduły” przybliżyła Olga Nadolna. Z kolei o wpadkach dzieci zdradziły kilka szczegółów Julia Laks (Jan Brzechwa “Brudas”) oraz Hania Kwiatkowska i Natalia Łukowska (Julian Tuwim “O Grzesiu  kłamczuchu i jego cioci”). Julia Bromka wierszem Marii Terlikowskiej “Straszny sen” uzmysłowiła wszystkim, jak trudno być nauczycielem.

       W wierszach dla najmłodszych hipopotam chce poślubić żabę, kwoka uczy grzeczności, małpa udaje panią w kąpieli, a żaba suszy się dla lepszego zdrowia. Na efekty długo nie trzeba czekać, o czym przekonała słuchaczy Wiktoria Bartoszak - Jana Brzechwy “Żaba”. Na koniec Hania Kwiatkowska, uczennica kl. II b, zaprezentowała historię o Zygmusiu Sławomira Mrożka, którym to utworem zdobyła I miejsce w powiecie inowrocławskim podczas Turnieju Słowa, a potem reprezentowała szkołę w etapie wojewódzkim tego konkursu w Bydgoszczy. Utwory poetyckie przeplatały piosenki, m.in.”Księżyc raz odwiedził staw”, 'Rzeka marzeń”, “Kaczka-dziwaczka', “Wesoło gra lokomotywa” w wykonaniu szkolnego chóru w składzie: Weronika Makowiecka, Natalia Sender, Oliwia Bolińska. Całą uroczystość poprowadziły Hania Kwiatkowska i Natalia Łukowska. Scenariusz wieczorku poetyckiego opracowała oraz uczniów przygotowała  p. Anna Bożko, chór szkolny poprowadziła p. A. Szafrańska, dekorację wykonała p. Joanna Iwańska. Z nauczycielami gimnazjum współpracowała dyr. MGOKSiR-u p. Joanna Kowalska, która zaprosiła uczestników spotkania na słodki poczęstunek, a najmłodszym wręczyła drobne upominki-z okazji ich święta. Do wspólnego zdjęcia chętnie stanęli wykonawcy i goście, a byli to przede wszystkim rodzice, dziadkowie, ciocie, rodzeństwo występujących i inni miłośnicy poezji.

      Wiersze dla dzieci sprawiają, że szare dni mienią się barwami tęczy, na twarzy pojawia się uśmiech, a czas wolny najmłodszych nie równa się komórka i komputer. Warto więc czasami sięgać po poezję .

      Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, którzy podjęli trud nauki wierszy na pamięć , a w szczególności zaprzyjaźnionym ze szkołą absolwentkom (są to dziewczyny: Kinga Sawicka, Julia Bromka, Olga Nadolna) , które już po raz drugi występowały dla społeczności lokalnej -wcześniej Narodowe Czytanie 2016- nie z obowiązku, lecz dla przyjemności.

    Galeria foto >>>

     

  • Warsztaty i pokazy chemiczne

    Warsztaty i pokazy chemiczne

       W czwartek 08.06.2017 ponownie w naszym gimnazjum zagościli chemicy z Centrum Chemii w Małej Skali – placówki dydaktycznej związanej z Wydziałem Chemii UMK i odbyły się warsztaty oraz pokazy chemiczne. W zajęciach wzięło udział 107 uczniów naszej szkoły, którzy byli głównymi bohaterami tej niezwykłej zabawy z chemią, ponieważ samodzielnie wykonywali doświadczenia za pomocą techniki małej skali. Były to:
    - porównanie mocy kwasów octowego i cytrynowego
    - ogrzewanie mieszaniny alkoholu i atramentu
    - działanie wodą na mieszaninę kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej
    - działanie roztworem chlorku rtęci (II) na miedź.

       Po warsztatach odbył się widowiskowy pokaz chemiczny, podczas którego oprócz dobrej zabawy było też dużo bezpiecznego ognia i wybuchów.

       Na zakończenie zajęć, każdy z uczniów otrzymał kartę pracy z przeprowadzonych eksperymentów, a my liczymy na kolejną tak wspaniałą przygodę z chemią i poszerzenie współpracy z Centrum Chemii w Małej Skali.

    Galeria foto >>>

     

  • Wyróżnienie Dominiki Mróz w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym Panda

    Wyróżnienie Dominiki Mróz w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym Panda

        6 kwietnia 2017 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Chemiczny PANDA, w którym brało udział 367 uczniów z całego kraju. Uczennica naszego gimnazjum, Dominika Mróz z klasy IIA, zdobyła 6 miejsce w Polsce i uzyskała dyplom wyróżnienia. Na sukces Dominiki złożyły się  ogromne zaangażowanie w pracę nad chemią, systematyczny udział w kółku chemicznym, a przede wszystkim zamiłowanie do tego przedmiotu. Opiekunem uczennicy była p. Anna Chojecka, nauczyciel chemii.

    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        Gratulacje należą się również uczennicy klasy IIB Zofii Chrośniak, uczniowi klasy IIC Krzysztofowi Nawrockiemu oraz uczniowi klasy IIE Bartoszowi Sawie, którzy zdobyli ex equo 11 miejsce i również ciężko pracowali na swój sukces.

      

  • Turniej „Trójek Siatkarskich” Dziewcząt

    Turniej „Trójek Siatkarskich” Dziewcząt

        27.05.2017r.  w Gimnazjum nr1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie odbył się Wewnątrzszkolny Turniej „Trójek Siatkarskich”. Zorganizowali go nauczyciele wychowania fizycznego Ewa Pietruczuk  i Tomasz Frąszczak. Do udziału w turnieju zgłosiło się 7 drużyn, które zostały przydzielone do odpowiednich kategorii: Amatorzy - 4 zespoły, Klasy sportowe - 3 zespoły. 

    Rozgrywki odbyły się w grupach systemem „każdy z każdym”. W poszczególnych grupach rozegrano mecze siatkarskie  o miejsca.   Każdy mecz składał się z dwóch setów do 21 pkt. - klasy sportowe a drużyny amatorskie do 15 pkt. Trzeci set do 15 pkt.

    Wyniki rozgrywek:

    Grupa  I - Klasa sportowa 3e:
    I miejsce : Monika Przybylska, Patrycja Kulpa, Gabriela Badnarska
    II miejsce : Oliwia Koptyra, Agata Grabowska,  Paulina Ćwiklińska
    III miejsce  : Sylwia Durlak, Katarzyna Zboińska

    Grupa II -  Amatorzy:
    I miejsce : Martyna Kłos 3b, Martyna Modrzejewska 3b,  Martyna Tomaszewska 2d
    II miejsce :  Aleksandra Rzeźnik 2a,  Julia Kuczyńska 2a, Julia Podkowska 1a
    III miejsce: Wiktoria Sieczka 1d, Wiktoria Łasak 1d, Martyna Wysota 1d
    IV miejsce: Małgorzata Runowska 1d, Angelika  Runowska1d,  Andżelika  Wyskida 1d

    Wyróżnione zawodniczki w turnieju: Katarzyna Zboińska 3e i Julia Podkowska 1a.
    Każda  uczestniczka otrzymała  gratulacje i pamiątkowego pluszaka a siatkarki z drużyn zwycięskich odznaczone zostały medalami.

    Galeria foto >>>

     

  • Gimnazjalne „Cheerlaeders” w Gąskach…

    Gimnazjalne „Cheerlaeders” w Gąskach…

       2 czerwca 2017r.  gimnazjalny zespół „Cheerleaders” wraz z opiekunem panią Ewą Pietruczuk otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w IV Międzyszkolnym Dniu Sportu. Organizatorami akcji sportowej była Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Kostrzewskiego w Gąskach. Rozgrywki sportowe toczyły się pomiędzy drużynami ze szkół podstawowych z terenu powiatu. Gimnazjalne Cheerleaders swoimi tanecznymi występami umilały przerwy między meczami. Uczniowie ze szkół podstawowych mogli sprawdzić swoje zdolności rytmiczno-ruchowe w tańcu z pomponami. Cheerleaders  udzieliły kilku lekcji swoim młodszym koleżankom cheerleaders. Tańcom towarzyszyła radosna atmosfera. Najlepsi zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

       Nasze Cheerleaders z rąk pani Dyrektor otrzymały pamiątkowy puchar i dyplom oraz drobne upominki.

    Galeria foto >>>

     

  • Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego

    Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego

    W poniedziałek 29 maja 2017 roku o godz. 12.00 w Gimnazjum nr 4 im. Zygmunta Wilkońskiego w Inowrocławiu odbyło się uroczyste rozdanie nagród w XII Powiatowym Konkursie z Języka Niemieckiego. Nasze Gimnazjum na tym konkursie reprezentowały 3 osoby: Mikołaj Pawelski kl. 3b, Michał Kruczykowski kl. 3b oraz Kinga Szulczewska kl. 2a. Z pośród 25 uczestników wyłoniono 6 laureatów i 4 finalistów. W tym gronie znalazł się również nasz uczeń Mikołaj Pawelski uzyskując tytuł finalisty. Warto nadmienić, że tuż za najlepszą 10-ką uplasowała się również nasza uczennica Kinga Szulczewska, co daje nam bardzo dobry ogólny wynik w całym Powiecie Inowrocławskim. Serdecznie gratulujemy. Do konkursu uczniów przygotował Pan mgr Jacek Bielecki.

     

  • IV miejsce drużyny Gimnazjum nr 1 w „Gimnazjalnych Potyczkach” w Rojewie

    IV miejsce drużyny Gimnazjum nr 1 w „Gimnazjalnych Potyczkach” w Rojewie

        W środę 18 maja w Zespole Szkół w Rojewie odbył się XIV Powiatowy Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy „Gimnazjalne Potyczki”. Wzięło w niej udział osiem czteroosobowych drużyn z gimnazjów powiatu inowrocławskiego.

    Naszą szkołę reprezentowała czwórka drugoklasistów: Dominika Mróz (IIa), Aleksandra Ciesielska (IIb), Michał Żywica (IIa)i Krzysztof Nawrocki (IIc), którzy konkurowali z pozostałymi zespołami w czterech konkurencjach: matematycznej, przyrodniczo-matematycznej, doświadczalnej i geograficznej. Przez całe zawody dopisywał im dobry nastrój i pozytywna motywacja, które pozwalały im zgodnie współdziałać.

    Uczestnicy musieli wykazać się dużą wiedzą, sprawnością rachunkową, umiejętnością współpracy w grupie oraz myśleniem strategicznym. Przedmioty ścisłe sprawiają uczniom zazwyczaj najwięcej trudności, jednak przed zespołami biorącymi udział w „Gimnazjalnych Potyczkach” przyroda i matematyka nie mają tajemnic.

    Zacięte zmagania trwały do samego końca, łącznie z dogrywką o drugie miejsce. Naszej drużynie zabrakło zaledwie jednego punktu, żeby również wziąć udział w walce o drugą pozycję.

    Ostatecznie gniewkowscy gimnazjaliści zajęli czwarte miejsce w powiecie w tych trudnych przyrodniczo-matematycznych potyczkach. Jesteśmy dumni z występu naszej czwórki i dziękujemy im za godne reprezentowanie szkoły.                                                               
    Opiekunem grupy była p. Joanna Pawelska.

      

  • SZKOLNY KONKURS  MATEMATYCZNY  2017 Liga z Plusem

        W środę 11 maja w naszym gimnazjum odbyła się tegoroczna edycja szkolnego konkursu matematycznego Liga z Plusem. Wzięło w niej udział 30 uczniów z klas I, II i III.

    Najlepszymi matematykami naszej szkoły okazali się:

    KL.I

    I   Jakub Kobylarz Ia

    II   Miłosz Kuczyński Ia

    III   Patryk Drzewucki Ia

    KL.II

    I   Zofia Chrośniak IIb

    II   Michał Żywica IIa

    III    Marta Andraszyk IIb

    KL.III

    I Mikołaj Pawelski IIIb

    II Paweł Laks IIIe

    III Michał Grabowski IIIe

        Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim życzymy wytrwałości w rozwijaniu matematycznych uzdolnień i sukcesów w kolejnych konkursach.

      

  • Doceniona praca gimnazjalistów z Gniewkowa

    Doceniona praca gimnazjalistów z Gniewkowa

       W Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej młodzież podejmuje w tym roku różnorodne działania mające na celu przybliżenie postaci Leona Wyczółkowskiego oraz rozwijanie i promocję swoich talentów. Doskonale wpisał się w to ogłoszony na początku tegorocznej wiosny  konkurs dla dzieci i młodzieży na zaprojektowanie gry dydaktycznej pt. "Graby, dęby, jodły, świerki... Drzewa w województwie kujawsko-pomorskim". Organizatorem konkursu było Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Należy tu wspomnieć, że jedną z wiodących inspiracji artystycznych Leona Wyczółkowskiego było zafascynowanie naturą  i zachodzącymi w niej zmianami w zależności od pór roku, dnia, pogody. Temat drzew stał się motywem wielu szkiców, obrazów i grafik. Pojawiały się  w nich  samotne  drzewa, jak również gęste lasy; drzewa, które obsypane są kwiatem,  ale także  martwe, suche konary.

       Kilkunastu uczniów gimnazjum przystąpiło do pracy nad tworzeniem gry. Zaczęło się to od zajęć przybliżających temat, które odbyły się w Nadleśnictwie Gniewkowo dzięki przychylności pana nadleśniczego Stanisława Słomińskiego, za co serdecznie dziękujemy. Później  indywidualnie lub w grupach młodzież przystąpiła do pracy nad opracowaniem instrukcji oraz szaty graficznej gier. Okazało się, że efekty pracy bardzo spodobały się jury konkursu. Nagrody otrzymały dwie gry stworzone w grupach i dwie opracowane indywidualnie.

    Autorzy indywidualni to: Martyna Modrzejewska IIIb oraz Aleksandra Ciesielska IIb, prace grupowe stworzyli: w pierwszej grupie Daria Stec IIb, Kamila Przygodzińska IIb, Marika Figas IIb,   Aleksandra Wiatrowska IIb oraz w drugiej grupie Kamila Wyskida IIg, Magdalena Przygodzinska IIIf, Daria Załęska IIg i Paweł Mielcarek IIg. Rozdanie nagród odbyło się w auli Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy.

  • Z wizytą w "Plastyku"

    Z wizytą w "Plastyku"

        Młodzież Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie od pewnego czasu bierze udział w różnych akcjach związanych z postacią Leona Wyczółkowskiego, wspaniałego artysty, którego życiowe drogi często  prowadziły przez region Kujaw i Pomorza. Jedną z propozycji przybliżenia postaci tego malarza i grafika była wycieczka do Bydgoszczy a tam do Zespołu Szkół Plastycznych im. Wyczółkowskiego oraz Muzeum Leona Wyczółkowskiego zlokalizowanego na urokliwej Wyspie Młyńskiej. W "Plastyku", bo tak potocznie nazywany jest Zespół Szkół Plastycznych przywitała nas pani mgr Alicja Witkowska, która jest jedną z osób odpowiedzialnych za tzw. „Spacery po szkole”, czyli zwiedzanie szkoły połączone z warsztatami. Mieliśmy okazje wchodzić do różnych sal , w których przeprowadzane były zajęcia m.in. z rysunku, projektowania graficznego, rzeźby. Spróbowaliśmy tworzenia prostych animacji na szkolnych iPadach. Mogliśmy obserwować pracę gimnazjalistów i licealistów, którzy bardzo chętnie prezentowali nam efekty swojej pracy.  Duże wrażenie na naszych uczniach wywarły różnorodne dzieła plastyczne  wszechobecne w tej szkole, wiszące na każdym wolnym kawałku ściany, stojące w różnych zakątkach szkoły. Wizyta w muzeum pozostawiła również wiele pozytywnych wspomnień. W budynku na Wyspie Młyńskiej zostały zebrane prace artysty ale także jest tam ogromna ilość przedmiotów , które otaczały Wyczółkowskiego w  jego życiu codziennym. Są to rzeczy mniej lub bardziej osobiste. Można przyjrzeć się sztaludze na dziwnej konstrukcji przypominającej tory kolejowe, zaobserwować  na palecie ostatnie używane kolory, przyjrzeć się fajce artysty lub też  przeczytać testament. Rzeczy te bardzo przybliżają zwiedzających do osoby Wyczółkowskiego i niewątpliwie stał się on nam bliższy, a twórczość jego będzie nas jeszcze nie raz inspirowała.

    Galeria foto >>>

     

  • 24. edycja Gminnego Konkursu Ortograficzneg już za nami

    24. edycja Gminnego Konkursu Ortograficzneg już za nami

          19 maja 2017r. w Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie została przeprowadzona kolejna edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego “O Złote Pióro Burmistrza”. Na rozpoczęcie konkursu przybyła wiceburmistrz, p. Beata Kowalska, natomiast nagrody ufundowane przez Urząd Miejski najlepiej piszącym wręczyła sekretarz gminy, p. Bogumiła Pęczkowska.

     W tym roku starsi uczniowie głowili się nad pisownią takich łamigłówek: rzępolić na skrzypcach, zażenowany detektyw, chórzystki żądne sukcesu, hałastra złodziei, posążek z mahoniu, półmiski homarów. Natomiast młodsi pisali o zającu lubiącym buraki i rzepak, o zmaganiach sportowych, podczas których trzeba skakać wzwyż, biegać na przełaj, wykonywać półzwroty, półobroty i pompki. Był też plac zabaw, a na nim rude wiewiórki w swoich dziuplach. Natomiast  marzący o podróżach Grzegorz wyjechał z Polski pociągiem. Najstarsza grupa, uczniowie szkoły zawodowej, marzyła już o wakacyjnym nieróbstwie, zanurzaniu się w jeziorze na Mazurach, a z zakurzonych korytarzy szkolnych chciała  uciekać.

      Po napisaniu dyktand uczestnicy konkursu udali się na słodki poczęstunek, a potem brali udział w wesołych zabawach przygotowanych przez p. Dorotę Paul. Natomiast komisja w składzie: p. Małgorzata Głuszak, p. Elżbieta Brzustowicz, p. Karolina Langner, p. Mirosława Błaszak, p. Ewa Pilch, p. Iwona Derezińska, p. Anna Gancarczyk, p. Anna Bożko,
     p. Anna Polak, p. Małgorzata Kordaszewska-Jedel sprawnie sprawdziła 68 prac i wyłoniła laureatów. Miejscem przyjaznym do pracy stała się na kilka godzin biblioteka szkolna, w której gościnnie przyjęła wszystkich p. Agnieszka Krzyżanowska. Rozdanie książek, dyplomów, piór, podziękowań, ostatnie pamiątkowe zdjęcie- wszystko odbyło się w scenerii ortograficznej, o którą zadbała p. Zofia Łuczak.
    Konkurs przygotowała i przeprowadziła p. Anna Bożko.

    Galeria foto >>>

     

  •   Sukcesy plastyczne uczniów Gimnazjum nr 1

      Sukcesy plastyczne uczniów Gimnazjum nr 1

        Dnia 19.05.2016r. odbył się czternasty już  plener plastyczny organizowany przez Zespół Szkół w Rojewie. Czternastu reprezentantów Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej wraz z opiekunem Joanną Iwańską pojechało na tradycyjne już plenerowe miejsce czyli do stadniny koni w Jaszczółtowie. W powiatowym konkursie brały udział klasy IV-VI szkół podstawowych oraz klasy I-III  gimnazjum. O godzinie 9:00 po zapoznaniu się z tegorocznym tematem „Kolor”, który okazał się pojęciem bardzo obszernym, wszyscy znaleźli sobie miejsce na pobliskiej łące i zaczęli tworzyć własne wizje kolorowego świata. Jednak już o godzinie 11:00 skończone prace powieszono na drewnianych drzwiach przy wejściu do stadniny. Wszystkie prace były na naprawdę dobrym poziomie.  Na zakończenie jury musiało  dokonać wyboru kilku dzieł uczniów. W trakcie przyznawania nagród można było zjeść kiełbaskę z grilla albo zobaczyć wizytówkę stadniny, czyli konie. Nasza szkoła może pochwalić się kilkoma osiągnięciami:

    I miejsce Paweł Mielcarek IIg
    III miejsce Kamila Wyskida  IIg
    wyróżnienie Lukas Kwiatkowski  IIa
    Nagroda Przewodniczącego Rady Gminy Rojewo Zuzanna Iwańska  IIa.

    Galeria foto >>>

     

  • CZWORO GIMNAZJALISTÓW WYRÓŻNIONYCH w konkursie KANGUR MATEMATYCZNY 2017

                W czwartek 16 marca 2017r. odbyła się kolejna edycja międzynarodowego konkursu KANGUR MATEMATYCZNY. Na jego wyniki czekaliśmy prawie 2 miesiące.

                Spośród 26 uczniów naszego gimnazjum startujących w dwóch kategoriach: KADET i JUNIOR za osiągnięte wyniki wyróżnienia otrzymało czworo uczestników: 
    Jakub Kobylarz i Miłosz Kuczyński z kl. I a oraz Michał Żywica z kl. II a i Zofia Chrośniak z kl. II b.
                Zarówno wyróżnionym uczniom, jak i pozostałym uczestnikom tegorocznej edycji konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych matematycznych potyczkach.

  • Finał projektu edukacyjnego klas 2b i 2d

    Finał projektu edukacyjnego klas 2b i 2d

       Zgodnie z Rozporządzeniem MEN uczniowie z kl.2b i 2d gimnazjum realizowali projekt edukacyjny. Przez wiele miesięcy autorzy projektów w wyznaczonych grupach pod okiem opiekunów pracowali nad zagadnieniami dotyczącymi tematów: „Jak aktywnie i zdrowo żyć?” oraz  „Jaki wpływ na zdrowie ma aktywność  i odżywianie w rodzinie?” Zbierali informacje, rozwiązywali problemy, wspólnie planowali swoje działania i podejmowali decyzje. Czas pracy nad projektami był dla nich niezwykłą przygodą, dlatego w dniu 29.04.2017r. w sali sportowej  gimnazjum z ogromną satysfakcją zaprezentowali wyniki swoich działań. Wśród zaproszonych gości znajdowali się rodziny uczniów, Dyrektor gimnazjum i wychowawcy klas. Na początku widzowie otrzymali w pigułce informacje dotyczące dziesięciu zasad zdrowego stylu życia i poznali miejsca do aktywnego wypoczynku w czasie wolnym, przedstawione przez autorów projektu w prezentacji multimedialnej.
    Quiz pod hasłem: „Żyj zdrowo!” przeprowadzony przez uczennice pozwolił uczestnikom sprawdzić swój poziom wiedzy dotyczący przedstawionych wcześniej zagadnień. Test wypadł wzorowo a zwycięzcy zostali wynagrodzeni owocami. Przeprowadzony został konkurs na pracę plastyczną, pt. „Aktywność i zdrowe odżywianie w rodzinie”. Komisja składająca się z rodziców i nauczyciela wychowania fizycznego przyznała trzy miejsca a autorzy prac zostali obdarowani zdrowymi upominkami. Po części teoretycznej nastąpiła część praktyczna, która rozpoczęła się tańcem  integracyjnym - belgijskim. Uczniowie porwali do tańca zaproszonych gości. Wszyscy świetnie się bawili! Po wspólnej tanecznej rozgrzewce zostały przeprowadzone rodzinne konkurencje sportowe. Zespoły składały się z uczniów i ich rodzin. Między innymi odbył się wyścig z pokrywkami, ziemniaczana koszykówka, pomarańczowy rajd, marchewkowa współpraca i bitwa o banana. Podczas  zawodów dominowała radość, zdrowa rywalizacja, wzajemna pomoc i owocna współpraca.

    Chętni otrzymali  książeczki ze zdrowymi przepisami, poradami o odżywianiu i zdrowym stylu życia.

           Radość  jaka towarzyszyła podczas wykonywania zadań ruchowo-tanecznych, wyniki quizu  i  puste talerze po sałatkach świadczyły o tym, że cele jakie postawili sobie autorzy projektu zostały w pełni zrealizowane. Udowodnili również , że sport może być dobrą zabawą J a to co zdrowe może być smacznym posiłkiem!

    Opiekunami projektów byli nauczyciele wychowania fizycznego Ewa Pietruczuk, Anna Pęczkowska , Alfred Pawłowski i Bartosz Kuźniacki.

    Galeria foto >>>

     

  • „Tam, gdzie światło i kolor. Śladami  Leona Wyczółkowskiego”

         W Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej podjęte zostały działania mające na celu przybliżenie młodzieży postaci Leona Wyczółkowskiego oraz rozwijanie i promocję  młodych talentów. Sam artysta niewątpliwie zasługuje na pamięć nie tylko z powodu swojej twórczości, ale także  z uwagi na fakt, że  był związany z pobliską Bydgoszczą. Od 1922 r. mieszkał w pięknie położonym dworku w Gościeradzu na ziemi bydgoskiej. Otaczające ów dworek piękno przyrody, park, sad oraz gościeradzkie pola bardzo często stanowiły inspiracje do pracy twórczej. Niedawno minęło 80 lat od śmierci tego wspaniałego malarza, który światłem i kolorem „tkał” na swych płótnach  przepiękne sceny rodzajowe, pejzaże z drzewami w rolach głównych i wiele, wiele innych dzieł.

         Na gimnazjalnym korytarzu zawisł baner z podobizną Leona Wyczółkowskiego i hasłem adekwatnym do jego twórczości: „Tam, gdzie światło i kolor. Śladami  Leona Wyczółkowskiego”, Młodzież  zabrała się już do pracy nad dwoma konkursami związanymi z twórczością malarza. Pierwszy z nich  polega na stworzeniu gry dydaktycznej, której motywem przewodnim są drzewa (tak ukochane przez Wyczółkowskiego). Tytuł tego konkursu, organizowanego przez Kujawsko- Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, to „GRAby, dęby, jodły, świerki… Drzewa w województwie kujawsko-pomorskim”. Kolejny konkurs, w którym wezmą udział uczniowie gniewkowskiego gimnazjum, ogłosił Zespół Szkół Plastycznych w Bydgoszczy. Nosi on tytuł „Drzewa”. W maju planowana jest także wycieczka do Bydgoszczy (w tym wizyta w Muzeum Leona Wyczółkowskiego oraz spacer po Zespole Szkół Plastycznych i udział w warsztatach plastycznych), a pod koniec roku szkolnego plener letni pod hasłem „Światłem i kolorem” jako motywem przewodnim. Efekty wszystkich przedsięwzięć prezentowane będą w grudniu w formie wystawy prac.

     

  • DZIEŃ ZIEMI

        W tym roku Międzynarodowy Dzien Ziemi przypadł na  22 kwietnia  i od tej daty rozpoczęliśmy obchody, uczestnicząc w finale VII edycji Konkursu Wiedzy Ekologiczno – Przyrodniczej pod nazwą „Bliżej Ekologii”.Temat przewodni brzmiał: „Wisła rzeką życia”. Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o ochronie i funkcjonowaniu środowiska oraz rozbudzenie świadomości o konieczności ochrony naturalnego stanu przyrody jako dobra narodowego. Podczas konkursu miała miejsce ciekawa prelekcja  Pani Beaty Ławeckiej, przedstawiciela Firmy BORYSZEW AUTOMOTIVE PLASTICS, pt. „BORYSZEW w Toruniu szansą dla młodych pracowników”. Prowadząca pokazała, w jaki sposób można wykorzystać odpady  plastikowe do produkcji gotowych elementów. W poniedziałek

        24 kwietnia Samorząd Uczniowski  rozdawał naszym gimnazjalistom ulotki, które wyjaśniały powstanie   Międzynarodowego  Dnia Ziemi i poruszały  tematykę źródeł alternatywnych oraz przedstawiały informacje o Tatrzańskim Parku Narodowym. We wtorek  25 kwietnia ( Dzień Lasu) klasy  I d, III d oraz uczniowie klas I b, II b i III b (razem 45 osób)  pojechali na wycieczkę dydaktyczną do  Torunia.  W kinie Cinema City zostały przeprowadzone warsztaty o ochronie gatunkowej zwierząt. Sprawdziliśmy, dlaczego niektóre gatunki są objęte ochroną, a także dowiedzieliśmy  się, jak możemy zapobiec ich wyginięciu. Przekonaliśmy  się również, że zanieczyszczenie środowiska naturalnego ma wpływ na życie zwierząt. Po warsztatach  obejrzeliśmy wspaniały film “Królewstwo” .Zapierające dech w piersiach ujęcia zwierząt, fenomenalne obrazy przyrody i wyjątkowa rola Puszczy Białowieskiej, jedynego miejsca na świecie, które najlepiej oddaje charakter lasu w postaci, w jakiej istniał tysiące lat temu, jeszcze nietkniętego działalnością człowieka wszystkim się podobały. Tym razem twórcy skoncentrowali się na zwierzętach lądowych, zabierając widza w cudowną podróż przez tysiące lat, aby oczami zwierząt na nowo odkryć dobrze nam znane europejskie terytoria i opowiedzieć historię natury, naszego kontynentu i człowieka od epoki lodowcowej do czasów współczesnych. Wyjazdy zorganizował nauczyciel geografii  Janusz Bożko oraz Samorząd Uczniowski. Zadowoleni i pełni wrażeń ekologicznych wróciliśmy do szkoły.

  • GEOGRAFIA  W GIMNAZJUM  DZIEWCZĘTAMI STOI

         Po sukcesie Natalii Frąszczak  z klasy III d, która została Laureatką V Miejsca II edycji Wojewódzkiego Konkursu Statystycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych „Ciekawość – pierwszy stopień do statystyki”  przyszedł czas na podsumowanie innych konkursów. Zespół Szkół Inżynierii Środowiska organizuje Konkurs „Z Ekologią na Ty w państwach Unii Europejskiej”, który skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych z województwa kujawsko – pomorskiego. Zamiarem tego konkursu jest przybliżenie zagadnień związanych z polityką ekologiczną państw wchodzących w skład Unii Europejskiej tak, aby młodzi Europejczycy zdobywali wykształcenie, które rozwijać w nich będzie świadomość opartą na wspólnym dobru, zrozumieniu, tolerancji i wierze w potrzebę ochrony środowiska. W XVI edycji Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej „Razem w Unii 2017” zatytułowanej „Polityka ochrony środowiska a Unia Europejska” uczennice klasy II b Julia Nawrocka, Patrycja Kalinowska i  Monika Łabuda otrzymały tytuł finalistek konkursu. W finale VII edycji Konkursu Wiedzy Ekologiczno – Przyrodniczej pod nazwą „Bliżej Ekologii” (temat przewodni: „Wisła rzeką życia”) Natalia Łukowska z klasy II b otrzymała tytuł finalistki, a Alicja Rolirad z klasy IIId została Laureatką IV miejsca konkursu. Uczennice do konkursu przygotował nauczyciel geografii, p. Janusz Bożko. Dziewczynom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów geograficznych.

  • Rajd „Tamtendyk”  przez  Puszczę Bydgoską

    Rajd „Tamtendyk”  przez  Puszczę Bydgoską

        8 kwietnia br. odbył się VII Rajd Długodystansowy „Tamtendyk”. W tegorocznej edycji wzięło udział trzydziestu siedmiu turystów z Solca Kujawskiego, Gniewkowa, Bydgoszczy, Torunia, Warszawy, Białych Błot, Brzozy Bydgoskiej oraz Zamościa. Śmiało można powiedzieć, że tym razem „Tamtendyk” miał książęcy charakter, bowiem początek rajdu miał miejsce w Gniewkowie – przy pomniku księcia Władysława Białego, meta zaś w Muzeum Solca im. Księcia Przemysława w Solcu Kujawskim. Start nastąpił o godzinie 9.15. Wśród uczestników sporą grupę stanowili uczniowie   naszego gimnazjum z SKKT ''Włóczykije'' oraz ubiegłoroczni absolwenci, którzy  pod opieką  p. Janusza Bożko i p. Jacka Bieleckiego pokonali odcinek kilkunastu kilometrów do Jarek. Grupa z Gniewkowa przeszła 20 kilometrów. Cała trasa liczyła 40 kilometrów i wiodła szlakami: czerwonym „Zielonej Strugi”, czarnym rowerowym „Doliną Dolnej Wisły” oraz czarnym pieszym im. Jerzego Szafkowskiego. Mimo niepewnej pogody warunki atmosferyczne do wędrówki były jednak odpowiednie, nie padał deszcz, a piechurom nie przeszkadzał  wiatr. Nie można było także narzekać na trasę, która w zdecydowanej większości prowadziła przez malownicze zakątki Puszczy Bydgoskiej. Za wspaniałą przygodę  bardzo dziękujemy.

        Pomysłodawcą rajdu, jak co roku, był Klub Turystów Pieszych „Horyzont” z Solca Kujawskiego, natomiast w organizacji przedsięwzięcia pomogli: Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy „Włóczykije” z Gniewkowa,  Urząd Miejski w Gniewkowie, Urząd Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim, Nadleśnictwo Cierpiszewo, Nadleśnictwo Gniewkowo, Nadleśnictwo Solec Kujawski. Organizatorzy rajdu dziękują za okazane wsparcie Piekarni 5xM z Gniewkowa oraz Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim.

    Galeria foto >>>

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Wpisz tutaj nazwę szkoły
    Wpisz tutaj adres szkoły
  • 52 3558657

Galeria zdjęć fotograficznych