Menu

Wycieczki szkolne

Rok szkolny 2016/2017

 

Wycieczka do Drezna

      W czwartek 1-go czerwca 2017 roku uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie wraz z kierownikiem wycieczki Panem Jackiem Bieleckim oraz opiekunami: Panią Elżbietą Bochat, Kornelią Dziatkowiak i Agnieszką Oczki wybrali się na 2-dniową wycieczkę do Drezna. W wycieczce wzięło udział 37 Gimnazjalistów. W programie wycieczki było również Afrykarium we Wrocławiu, które odwiedziliśmy pierwszego dnia w czasie drogi do Zgorzelca, będącego naszą bazą wypadową do Drezna.  

Ukoronowaniem pierwszego dnia był wieczorny spacer po Görlitz. Miasto, przez lata podzielone granicą na część niemiecką i polską, dziś znów udaje się łączyć w jeden organizm. Różnice, choćby w zabudowie, między zachodnim Görlitz, a wschodnim Zgorzelcem zauważalne były gołym okiem. Görlitz to na  najbardziej na wschód wysunięte miasto Niemiec, które szczęśliwie uniknęło zniszczeń podczas II wojny światowej. Zachowała się tu Starówka, która ocalała z wojennej zawieruchy, przetrwały też liczne, godne uwagi średniowieczne, barokowe i secesyjne kamienice.

Celem następnego dnia było Drezno - stolica Saksonii, sławione od XVIII wieku jako "Florencja nad Łabą". Miasto zostało bezlitośnie zbombardowane w nocy z 13 na 14 lutego 1945 r, dziś z uporem odbudowuje wspaniałe zabytki architektury. Jak dotąd największym osiągnięciem było oddanie do użytku w 2005 roku (w 800 lecie założenia miasta) barokowego kościoła mariackiego (Frauenkirche). Miasto obfituje w światowej klasy muzea i galerie. Częściowo odbudowana drezdeńska Starówka (Altstadt) usytuowana jest na lewym brzegu Łaby, jej kontury podziwialiśmy z Nowego Miasta (Neustadt), rozciągniętego na północnym brzegu rzeki. Na promenadzie nad Łabą podziwialiśmy Widok Canaletta (Canaletto Blick). Była to współczesna instalacja,  ustawiona na sztaludze rama od obrazu. Gdy patrzeliśmy przez nią widzieliśmy staromiejską część Drezna z perspektywy, z jakiej w 1748 r malował ją Bernardo Belotto zwany Canaletto, włoski pejzażysta miejski, który utrwalał na płótnie między innymi widoki Drezna. Porównując współczesny widok z obrazem mistrza (na ramie była jego reprodukcja) oraz mając w pamięci archiwalne zdjęcia zniszczonego Drezna, można było sobie uświadomić, ile pracy włożono po wojnie, by przywrócić miastu pierwotny blask. Na zachodnim brzegu Starówki podziwialiśmy Zwinger. Ten fantazyjny architektoniczny zamysł miał być wspaniałą oprawą dworskich uroczystości i festynów. Powstał według projektu Matthäusa Daniela Pöppelmanna, na zamówienie bodaj najbarwniejszego z saksońskich królów - Augusta Mocnego. Kompleks składał się z wielu urządzonych z przepychem, niskich zabudowań, zaaranżowanych wokół przestronnego, trawiastego dziedzińca z sadzawkami i fontannami. Zwinger to największe dokonanie niemieckiego baroku i bez dwóch zdań wizytówka Drezna. Zwiedzanie miasta zakończyliśmy na tzw. Tarasach Brühla, często również nazywanych "balkonem Europy" powstałych w I połowie XVIII wieku na bastionach drezdeńskiej twierdzy, oddając się przyjemnemu odpoczynkowi na trawie nad Łabą.

Galeria foto >>>


Wycieczka do Barcelony

   W maju grupa gimnazjalistów wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę zagraniczną, której celem była Barcelona. Pierwszym punktem na naszej trasie okazało się FUSSEN, a ściślej mówiąc bajkowy zamek Ludwika Bawarskiego NAUSCHWANSTEIN. Jest to najczęściej odwiedzany zamek w Europie – symbol Bawarii, wykorzystany przez W. Disneya jako pierwowzór zamku Śpiącej Królewny. Dzięki spacerowi do mostu łączącego dwa brzegi  wąwozu Poellat mogliśmy podziwiać  przepiękny widok na zamek. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od przejazdu do KSIĘSTWA MONAKO. Zwiedziliśmy Pałac Książęcy oraz katedrę z grobem księżnej Grace Kelly. Jednak najwięcej emocji wzbudziło  MONTE CARLO, spacer trasą rajdu samochodowego oraz tor wyścigowy, na którym rozgrywany jest wyścig Grand Prix Monako Formuły 1. Wspaniały port jachtowy i plaża nad Morzem Liguryjskim wprowadził nas w nastrój wakacyjny. Następnym punktem naszej wyprawy  było CANNES, najsławniejsze miasto Riwiery Francuskiej. Zobaczyliśmy Pałac Festiwalowy, gdzie organizowany jest jeden z najważniejszych na świecie festiwali filmowych (Złota Palma), a spacer promenadą La Croisette, pozwolił byśmy chociaż przez chwile poczuli się jak gwiazdy filmowe. W trzecim dniu wycieczki dotarliśmy do wymarzonej BARCELONY, która znajduje się  na wybrzeżu COSTA BRAVA. Zobaczyliśmy słynny niedokończony kościół Sagrada Familia (dzieło Gaudiego) oraz  przespacerowaliśmy się ulicą La Rambla, uważaną za jedną z najpiękniejszych w Europie. Najbardziej wyczekiwanym momentem dla męskiego grona wycieczkowiczów, lecz nie tylko, był legendarny stadion Camp Nou, na którym mecze rozgrywa klub FC Barcelona. Ostatni dzień spędziliśmy w RUST. Wizyta i całodzienny pobyt w największym parku rozrywki w Niemczech EUROPA PARK, przysporzył wszystkim wiele niezapomnianych emocji.

Galeria foto >>>


Wycieczka klasy I d

            26.01.2017 roku klasa I D z wychowawcą Januszem Bożko oraz z Panią Agatą Niewiadomską  wybrała się na zaplanowaną wycieczkę dydaktyczną do Torunia. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od zajęć w Centrum Popularyzacji Kosmosu - Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Na początek obejrzeliśmy seans ''Wirująca Ziemia'', który przedstawia ruch obrotowy i obiegowy Ziemi, omawia zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. Seans wytłumaczył również uczestnikom wycieczki jak zmienia się niebo, układ gwiazdozbiorów w ciągu roku. Pokaz zobrazował także jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca. Uczniowie poznali też cechy innych planet (jak długo trwa na nich dobra i rok). 

Po obejrzeniu seansu udaliśmy się na zajęcia do Geodium. Zwiedzając wystawę poświęconą Ziemi jako planecie uczniowie poznali interaktywnie zjawiska: pola magnetycznego, trzęsienia Ziemi, konwekcji, atmosfery, efektu Coriolisa, precesji osi ziemskiej, płyty litosfery, erupcji wulkanu, lepkości cieczy, cyklonu, krążka Newtona, tworzenie wydm, lodowców, meteorytów, startu rakiety, źródła energii odnawialnej.

            Po tych zajęciach udaliśmy się do Orbitarium. Jedną z atrakcji tej sali jest replika sondy Cassini. Można było uruchomić urządzenia, które pracowały  na orbicie Saturna. Interaktywnie można były dowiedzieć się o zjawiskach i procesach zachodzących we Wszechświecie oraz zbadać transmisje sygnału, ocean chmur, atmosfery planet, tornado, opóźnienie sygnału, spłaszczenie planet, ciśnienia atmosferycznego, zorzy polarnej, ciążenia, czasu podróży, ciężaru.

            Po zajęciach zwiedziliśmy Toruń - jedno z najstarszych miast Polski (prawa miejskie uzyskał w 1233 roku), miejsce urodzenia astronoma Mikołaja Kopernika. W 1997 roku toruński średniowieczny zespół miejski został wpisany na  Listę Światowego Dziedzictwa  Kulturowego UNESCO, a od 2004 roku Toruń jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO.

Aktualności

Kontakt

  • Wpisz tutaj nazwę szkoły
    Wpisz tutaj adres szkoły
  • 52 3558657

Galeria zdjęć fotograficznych