Klub Twórczego Ucznia

W Muzeum Mydła i Historii Brudu

W Muzeum Mydła i Historii Brudu - warsztaty jesienne 2016 w Gminnym Klubie Twórczego Ucznia

Jedyne na świecie Muzeum Mydła i Historii Brudu znajduje się w sercu Bydgoszczy, na Starówce. Powstało w 2012r. i przyciąga zwiedzających z całego świata.  Zaprasza w podróż przez wieki w towarzystwie przewodnika. Zwiedza się w nim niezwykłą ekspozycję, słuchając zabawnych historii.

Można wskoczyć do średniowiecznej balii, odgadywać pochodzenie barwników, odbyć kurs prania na tarze, własnoręcznie wykonać mydło. Wszystkie eksponaty są na wyciągnięcie ręki. Trzeba koniecznie wypróbować starożytną “drapaczkę do brudu”, zajrzeć do średniowiecznej łaźni, zobaczyć pierwsze matryce do wyciskania mydeł. Na oglądających czeka przenośna pufa  i prysznic z XIX wieku, a na amatorów prania - tary, maglownice, dzwony, pralki. Niejednemu zakręci się łza na widok starych mydełek i proszków do prania. Przewodnik opowie, co ma wspólnego popiół z mydłem, dlaczego kiedyś skrobano się z brudu, ile razy zmieniał bieliznę Ludwik XIV, gdzie kupowało się mydło.

Największą atrakcją są jednak warsztaty mydlane. Odbywają się na sali przypominającej  dawne bydgoskie podwórko. W starej księdze zapisano recepturę na mydło, które każdy uczestnik samodzielnie wykonuje. Wybiera kolor, kształt, zapach mydła, dekoruje wybranymi dodatkami, a na koniec wypełnia formę tajemniczą miksturą. Mydło zabiera na pamiątkę.

Z tych wszystkich atrakcji skorzystali uczestnicy wyjazdu zorganizowanego w ramach jesiennych warsztatów w Gminnym Klubie Twórczego Ucznia działającym przy Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie. A byli to:

SP1 - Gniewkowo
K. Dobrowolska, J. Durska, Z. Zielińska, J. Świerska - opiekun p. M. Nowicka

NSP - Gąski
K. Jerzyńska, B. Augustyn - opiekun p. K. Langner

SP - Kijewo
M. Bielak, M. Gołaś - opiekun p. A. Murawska

SP - Szadłowice
K. Matyjasik - opiekun A. Matyjasik

SP - Wierzchosławice
O. Kościńska, L. Dobiegała - opiekun p. J. Pietruczuk

Gimnazjum nr 1 - Gniewkowo
Z. Dąbrowska, M. Kopacz - opiekun A. Bożko

Szkoła Zawodowa - Gniewkowo
T. Wyskida, P. Czajkowska - opiekun p. J. Robak

Samorządowe Przedszkole - Gniewkowo
A. Dziębor, M. Maciejczyk - opiekun M. Baranowska

Przedszkole “Parowozik” - Gniewkowo
M. Rutkowska, J. Paradowski – opiekun p. P. Mierzwicka

Sobotnia wycieczka do Bydgoszczy zakończyła się przyjemnym spacerem nad Brdą. Wszyscy podziwiali uroki zabytkowej wyspy rzecznej w rejonie staromiejskim, mieszczącej obiekty kulturalne i rekreacyjne, która w 2012r. otrzymała Certyfikat: Najlepszy Produkt Turystyczny -Wyspy Młyńskiej. Nad organizacją wyjazdu GKTU czuwały: dyrektor E. Torgowska oraz A. Bożko.

Anna Bożko

Galeria foto >>>