Samorząd Uczniowski

Działania SU oparte są na planie pracy, który ustalany jest na pierwszym naszym spotkaniu. Musi on zostać zaakceptowany przez grono pedagogiczne. Staramy się dbać o potrzeby społeczności uczniowskiej i skrupulatnie spełniać nasze zamiary. Stawiamy sobie cele, które często stają się wyzwaniami. Jednoczymy się poprzez wspólne przedsięwzięcia.

POMOC DLA NEPALU

W dniach 23.09-01.10.2015r. w Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie odbyła się zbiórka pieniędzy na odbudowę szkoły w Nepalu. 25 kwietnia 2015 roku ogromne trzęsienie ziemi zniszczyło Nepal, jeden z najbiedniejszych krajów świata. Poznański podróżnik Maciej Pastwa kilka dni po trzęsieniu dotarł do wsi Bakrang-6 w dystrykcie Gorkha, oddalonej o 50 km od epicentrum. Wraz ze Stowarzyszeniem „Lepszy Świat” postanowił odbudować zniszczoną szkołę, do której uczęszczało 300 uczniów. Podróżnik założył wraz z dyrektorem placówki, nauczycielem i sympatyzującymi Nepalczykami wolontariacki komitet na rzecz jej odbudowy. Swoim pomysłem podzielili się z przedstawicielami lokalnej władzy, którzy docenili starania komitetu i wyrazili chęć wsparcia planowanych działań. Tylko 60% Nepalczyków potrafi czytać i pisać, dlatego odbudowa szkoły jest szczególnie ważna. Doszliśmy do wniosku, że jest to akcja niezwykle wartościowa, którą należałoby wesprzeć. Uczniowie naszej szkoły poparli ten pomysł. Przez ten tydzień osoby chętne chodziły z puszkami i zbierały pieniążki. W sumie zebraliśmy 300 zł. Zbiórka odbyła się również podczas wywiadówki, gdzie udało nam się dodatkowo  zebrać 246 zł. Była to nasza cegiełka, którą dorzuciliśmy na ten szczytny cel. W sumie dzięki portalowi Polak Potrafi zebrano 102 tys. zł. Od Stowarzyszenia „Lepszy Świat” otrzymaliśmy podziękowania oraz rękodzieło w formie cegły z hasłem „Budujemy szkołę w Nepalu”.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

We wrześniu 2015 roku odbyła się akcja pod nazwą „Sprzątanie Świata”. Uczniowie naszej szkoły, aby pomóc środowisku, udali się wraz z nauczycielami w różne strony miasta i oczyścili je ze śmieci. W ciągu tygodnia kilka klas wybrało się z opiekunami na spacer. Każda grupa dostała worki na śmieci i rękawiczki jednorazowe. Poszła również grupa SU. My jak co roku wybraliśmy się do Parku Wolności w Gniewkowie. W sumie nasza ekipa uzbierała 11 worków śmieci!

DZIEŃ CHŁOPAKA

Każdego roku członkowie Samorządu Uczniowskiego składają wszystkim chłopakom najlepsze życzenia z okazji i ich święta. Aby nie zabrakło im energii, otrzymują również słodkie upominki!

DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

22 września przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Bardzo chętnie włączyliśmy się w tę akcję. Udaliśmy się na Rynek w Gniewkowie. Osoby, które poruszały się pieszo lub na rowerze, otrzymały w nagrodę cukierki, natomiast za jazdę samochodem groziła kara zjedzenia cytryny. Oprócz tego rozdawaliśmy wszystkim ulotki promujące ten wyjątkowy dzień.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji oprócz akademii uczniowie SU przygotowali dla dyrekcji, nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji laurki oraz słodkie upominki w podziękowaniu za ich trud i wysiłek włożony w nasze wychowanie! DZIĘKUJEMY!!

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

1 listopada przypada Dzień Wszystkich Świętych. Z tej okazji postanowiliśmy posprzątać chociaż  część zaniedbanych grobów na Cmentarzu w Gniewkowie. W ten sposób chcieliśmy uczcić pamięć osób zmarłych. Zwartą grupą Samorządu Uczniowskiego wraz z innymi chętnymi poszliśmy na cmentarz. Parę dni wcześniej zorganizowaliśmy w szkole zbiórkę zniczy. Akcja ta cieszyła się dużą popularnością i bardzo dużo osób nas wsparło. Dzięki tym zniczom mogliśmy ozdobić opuszczone groby. Łącznie udało nam się do porządku doprowadzić kilkadziesiąt pomników.

WOŚP

Jak co roku członkowie Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w akcji: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Oprócz zbiórki, którą zorganizowaliśmy w szkole,  wszyscy kwestowaliśmy na ulicach Gniewkowa w niedzielę 10.01.2016r.

Zdjęcia z działań Samorządu znajdują się w galerii fotografii >>>