Menu

  • Wspominaliśmy Tych, którzy odeszli

    Wspominaliśmy Tych, którzy odeszli

        „Człowiek żyje tak długo, jak długo żyje pamięć o nim”. Podążając za tą myślą co roku  pracownicy i uczniowie naszej szkoły udają się porządkować groby pomordowanych w lasach gniewkowskich oraz zapomniane mogiły na naszym cmentarzu. Szczególną opieką otaczamy również pamięć o byłych pracownikach naszej szkoły, którym co roku w imieniu społeczności szkolnej zapalamy symboliczną lampkę.

  • NASZ PIERWSZY RAJD

    Dnia 01.10.2016 roku przy pięknej pogodzie (słońce, wysoka temperatura, podnosząca się mgła) udaliśmy się na nasz pierwszy rajd pieszy. Ścieżki naszej wyprawy skierowały nas do Puszczy Bydgoskiej. Częściowo szliśmy szlakiem niebieskim, który nazywa się szlakiem św. Jakuba i gdybyśmy mieli siłę,  czas, to doszlibyśmy do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Założyliśmy sobie, że pójdziemy Ścieżką Edukacyjno-Przyrodniczą, która składa się ze stanowisk:

    I - Powitalne - mapa i droga przejścia Obelisk - miejsce, gdzie podczas II wojny Niemcy zabili około 4000 ludzi z naszego regionu.

    II - Starodrzew sosny - drzewostan liczący około 160 lat.

    III - Gospodarczy drzewostan nasienny - szyszki drzew do produkcji nasion.

    IV - Budowa warstwowa lasu - warstwy lasu i zwierzęta w lesie.

    V - Odnowienie lasu po cięciach gniazdowych - gniazda drzew liściastych.

    VI - Odnowienia po cięciach zupełnych - młode pochodzenie drzewek.

    VII - Drzewostan brzozowy - odchodzenie od monokultury sosny.

    VIII - Poletko łowieckie - ambona i odmiany zbóż dla zwierząt.

    IX - Zalesienie powolne - różnica zalesienie a odmłodzenie.

    X - Siedziba Leśnictwa Podlesie - historyczna leśniczówka i miejsce pamięci zamordowanego przez starostę niemieckiego, leśniczego Marcjana Zywerta.

    Przeszliśmy całą ścieżkę ekologiczną i czekał na nas zasłużony odpoczynek, dzięki p.Krystianowi Kujawińskiemu w Leśniczówce Podlesie. Zmęczeni, pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

  • Kibicowaliśmy biało-czerwonym

    Kibicowaliśmy biało-czerwonym

        6 października 2016 roku odbył się wyjazd na mecz Polska-Ukraina  U21. Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie z klas: IE, IIA, IIB, IIE oraz IIIE zebrali się o 15.45 na szkolnym parkingu skąd miał odjechać autobus zmierzający na spotkanie "biało-czerwonych". Mecz rozgrywany był o godzinie 17.30 w Bydgoszczy na stadionie lokalnego klubu Zawisza Bydgoszcz. Polacy odnieśli zwycięstwo 2:0 za sprawą trafień Mariusza Stępińskiego i Kamila Mazka. Mecz przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze, a wszyscy uczestnicy dobrze się bawili dopingując naszą reprezentację. Organizatorami wyjazdu byli: trenerzy klas sportowych Maciej Tyburek i Anna Pęczkowska oraz wychowawczyni klasy IE pani Alina Wajer.

    Galeria foto >>>

     

  • Piknik integracyjny klasy sportowej

    Piknik integracyjny klasy sportowej

                30 września 2016 r. w sali gimnastycznej w Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie po raz pierwszy dla uczniów klasy sportowej 1e i ich rodzin odbył się integracyjny piknik sportowy.  Inicjatorką wydarzenia była wychowawczyni pani Alina Wajer. Do akcji włączyli się  nauczyciele wychowania fizycznego: pani Anna Pęczkowska i pan Maciej Tyburek. Piknik miał na celu integrację uczniów, rodziców i nauczycieli, nawiązanie pozytywnych relacji i przyjaźni oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

                 Przed samym otwarciem imprezy dziewczęta przygotowały dla swoich kolegów miłą niespodziankę związaną z „Dniem Chłopaka”. Uczniowie wraz z trenerem zostali poproszeni o wyjście na środek sali, po czym obdarowano ich życzeniami, słodkościami i oklaskami. Po tym przyjemnym akcencie nastąpiło oficjalne powitanie wszystkich uczestników przez wychowawczynię i nauczycieli wychowania fizycznego.

                Następnie w ramach pikniku odbyły się dwa mecze towarzyskie. Pierwszy mecz w piłkę nożną rozegrali ojcowie kontra synowie, a potem w koszykówkę mamy kontra córki. Zarówno uczniowie, jak i rodzice bardzo ambitnie walczyli do końca. Rozgrywki odbyły się w wesołej atmosferze (z przymrużeniem oka) zgodnie z zasadami fair-play. Oba mecze zakończyły się remisem. Szczególne uznanie należy się rodzicom, którzy pomimo braku treningu wykazali się świetną formą, zaangażowaniem i humorem.

                Po emocjonujących rozgrywkach zmęczeni, ale zadowoleni zawodnicy udali się na wspólnie przygotowany poczęstunek. Wszyscy uczestnicy pikniku mogli skosztować kiełbasek z grilla, sałatek warzywnych i słodkości, przygotowanych przez rodziców i nauczycieli.

                Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze. Dało ono możliwość wzajemnego poznania się, a także uświadomienia rodzicom i uczniom, jak ważna i atrakcyjna jest aktywność fizyczna. Uczestnicy pikniku przekonali się też, że sport może być świetną zabawą. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że propagowane podczas imprezy zasady zdrowego stylu życia zostaną wdrożone w domach naszych uczniów.

    Galeria foto >>>

  • VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

    VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

                    W piątek 30 września 2016 r. obchodzony był VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasze gimnazjum wzięło udział w tej akcji po raz piąty.

    Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli o niej zapomnieć, mieli okazję nadrobić zaległości,  a dorośli mogli popisać się przed młodzieżą  doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia i dzielenia.

                    Przygotowania rozpoczęły się kilka dni wcześniej. Należało przygotować i rozwiesić informacje o zbliżającej się akcji,  plansze z tabliczkami mnożenia, identyfikatory,  jak również losy z zadaniami o różnym stopniu trudności.   Uczniowie klas pierwszych mieli za zadanie wykonać plakaty związane tematycznie z tym dniem, ich prace stanowiły dekorację stanowiska egzaminacyjnego.

                    W czwartek poprzedzający Dzień Tabliczki Mnożenia na ulice Gniewkowa wyruszył patrol egzaminacyjny w ramach zadania: „Młodzi sprawdzają, czy starsi tabliczkę znają”. Gimnazjaliści przepytywali mieszkańców miasta z tabliczki mnożenia i dzielenia, a przykłady wykraczały często ponad 100. Młodzi musieli przyznać, że dorośli bardzo dobrze sobie z nią radzą. Niektórzy egzaminowani z sentymentem wspominali swoje szkolne czasy.

                    W piątek od rana podczas przerw po szkole krążył patrol, egzaminując nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły, którzy, jak zwykle, okazali się ekspertami tabliczki mnożenia. Na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali w grupach lub indywidualnie łamigłówki tematyczne, utrwalając w ten sposób tabliczkę i bawiąc się nią. Ostatnim etapem obchodów tego dnia był egzamin przeprowadzony wśród uczniów. Początkowo podchodzili do niego nieśmiało, ale perspektywa słodkiej nagrody była mobilizująca. Niemal wszyscy gimnazjaliści bezbłędnie rozwiązali zadania, które wylosowali.

                    Gratulujemy wszystkim ekspertom tabliczki mnożenia - dorosłym i młodzieży. Kolejna edycja akcji już za rok!      

    Galeria fotograficzna >>>         

  • Sztuka i profilaktyka

    Sztuka i profilaktyka

    20 września 2016 roku w Gimnazjum nr 1w Gniewkowie, odbyły się przedstawienia profilaktyczno – edukacyjne „Nie jesteś sam”, „O jeden krok za daleko” i „Bilet do raju”, wystawione przez Teatr Kurtyna z Krakowa, które finansowane były z funduszy Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Miejskiego w Gniewkowie.

    W spektaklu „Nie jesteś sam” młodzież gimnazjalna miała szansę, identyfikując się z główną bohaterką, utwierdzić się w przekonaniu, że tylko przywiązanie się do weryfikowalnych autorytetów, rozwaga i intuicyjna mądrość, wiara i mocne przekonanie o swojej sile pozwalają uniknąć podstępnych pułapek w przeżywaniu życia „na skróty”.

    „O jeden krok za daleko” w konwencji teatralnej umiejscowiony został w wymiarze tragikomedii. Był to kompleksowy zapis procesu narastania patologii w środowisku szkolnym, u których źródeł leżą problemy związane z uzależnieniem od wirtualnego świata gier komputerowych. Poruszał problemy z brakiem zrozumienia i nieprawidłowości w wyrażaniu emocji, rozładowania napięcia poprzez zachowania ryzykowne, stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej, zanik empatii czy też nadmiaru deficytów w poczuciu własnej wartości, zaburzeń i błędów w kształtowaniu pozycji w środowisku rówieśniczym. Ważnym elementem, zawartym w spektaklu, był również problem prawidłowego postrzegania norm prawnych, które nie krępują człowieka w dokonywaniu wyborów, a jedynie właściwie ukierunkowują go na bezpieczne zachowania i uczą dystansu do zachowań ryzykownych.

    Natomiast przedstawienie „Bilet do raju” pokazywał przyczyny i skutki braku komunikacji w stosunkach dziecko – rodzina. Uświadamiał widzom narastające zaburzenia w procesie budowania indywidualnej pozycji w grupie rówieśniczej oraz problem braku autorytetów i zafałszowania podstawowego kanonu wartości etycznych w procesie dojrzewania społecznego jednostki.  W spektaklu tym poruszony został również problem agresji elektronicznej (agresja uprzedzeniowa,  mobbing, agresja wobec pokrzywdzonych), przemocy fizycznej i psychicznej w środowiskach szkolnych. Poruszał tematykę profilaktyki używek (alkohol, nikotyna), profilaktykę uzależnień od środków psychoaktywnych (w szczególności dopalaczy). Uczniowie mogli zapoznać się ze zdrowotnymi i społecznymi skutkami stosowania środków psychoaktywnych.

    Uczniowie z zainteresowaniem i skupieniem obejrzeli występy aktorów z teatru, , których niewątpliwym atutem była dobra gra aktorska. Przedstawienia zostały przygotowane profesjonalnie, ze scenografią i nagłośnieniem. W spektaklu udział wzięli wszyscy uczniowie gimnazjum z klas I, II i III.

     

     

  • Sprzątaliśmy świat

    Sprzątaliśmy świat

        Jak co roku, nasze gimnazjum wzięło udzjał  w Akcji Sprzatania Świata. Międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Zawsze przy tej akcji, którą przygotowują nauczyciele przedmiotów przyrodniczych, współpracujemy z Urzędem Miejskim . W  tym roku akcja została wyznaczona na 16-18.09. Nasza szkoła tradycyjnie przedłużyła przedsięwzięcie do tygodnia: od 15.09 do 23.09. Akcja przebiegała w nastepujący sposób: p.Barczak z klasą III e posprzatała ulicę Piasta i Dworcową, p.Dziatkowiak  z klasą II b  ulicę Pajakowskiego, p.Wajer z klasą I e  ulicę  17-Stycznia i Inowrocławską, p.Panert-Strzelczyk z klasą II b ulicę  700-lecia  i Zieloną, p.Bożko z klasą III d i Samorzadem Uczniowskim ulicę Kolejową i Park Wolności. Razem zebrano 25 worków śmieci.

  • Europejski Dzień bez Samochodu

    Europejski Dzień bez Samochodu

        Tradycją naszego gimnazjum jest uczestnictwo w Europejskim Dniu bez Samochodu -międzynarodowej  kampanii proekologicznej, świętowanej corocznie 22 września. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się korzystanie z komunikacji miejskiej lub rowerów. W tym roku organizacją działań zajął się nasz Samorząd Uczniowski, korzystając z pomocy  MGOKSiR w drukowaniu ulotek. Akcja polegała  na happeningu, czyli rozdawaniu ulotek i cukierków osobom chodzącym pieszo i jeżdzącym na rowerach, a cytryn osobom przemieszczającym się tego dnia samochodami.

    Galeria fotograficzna >>>

  • NARODOWE CZYTANIE 2016

    NARODOWE CZYTANIE 2016

        Za nami piąta edycja akcji Narodowe Czytanie. Tym razem wyboru lektury dokonano w formie głosowania. W Roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła powieść “Quo vadis”. 3 września 2016r. o godz.10.00 na gniewkowskim rynku zebrali się czytający i słuchacze. Ogólnopolską akcję w naszym mieście rozpoczęła wiceburmistrz - p. B. Kowalska. Absolwentki Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie: K. Sawicka, O. Nadolna, P. Grochalska oraz J. Bromka prowadziły zebranych przez zawiłe koleje miłości Ligii i Winicjusza. Zaproszenie do wspólnego czytania przyjęli także: wiceburmistrz p. B. Kowalska, Radna Rady Miejskiej p. J. Robak, nauczyciele gimnazjum i szkoły zawodowej: p. M. Malicka, p. M. Tyburek, uczniowie szkoły zawodowej: P. Łuba, P. Przybysz, J. Wagner, S. Wiśniewska. Narodowe Czytanie przygotowały nauczycielki języka polskiego: p. A. Bożko i p. A. Gancarczyk. Za dekorację odpowiadała p. J. Iwańska. Nad całością czuwali dyrektorzy szkół: p. E. Torgowska oraz p. L. Stejter. Odpowiednie nagłośnienie zapewnili pracownicy MGOKSiR-u. W ten sposób również w naszej miejscowości wybrzmiały słowa, które sto dwadzieścia lat temu wyszły spod pióra polskiego noblisty.

    Galeria fotograficzna >>>

  • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

    UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

       Tradycyjnie jak co roku uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w naszym gimnazjum. Klasy drugie i trzecie spotkały się z wychowawcami, natomiast klasy pierwsze wzięły udział w akademii rozpoczynającej nowy rok szkolny.  Na początku uroczystości pani dyrektor Elżbieta Torgowska powitała  zebranych gości, nauczycieli, pracowników szkoły,  rodziców i uczniów klas pierwszych. Życzyła  wszystkim owocnej pracy w nowym roku szkolnym .Program artystyczny przygotowała klasa III d pod kierunkiem p. Janusza Bożko i p. Agnieszki Szafrańskiej. O piękny wystrój zadbała p. Joanna Iwańska.  Podczas akademii złożono wiązankę kwiatów i zapalono symboliczny znicz  pod tablicą upamiętniającą poległych podczas II wojny światowej nauczycieli z naszej szkoły.  Po części artystycznej pani dyrektor przedstawiła wychowawców klas pierwszych: klasa I a z dodatkowymi godzinami z języka angielskiego i matematyki - nauczyciel języka angielskiego Hanna Kowalska, klasa I b - nauczyciel historii Jowita Drzażdżewska, klasa I c - nauczyciel języka polskiego Wiesława Brzezińska, klasa I d - nauczyciel geografii Janusz Bożko i klasa  I e sportowa - nauczyciel fizyki Alina Wajer . Po przedstawieniu klas uczniowie udali się na spotkanie  z nowymi wychowawcami.

  • Pożegnanie uczniów klas trzecich

    Pożegnanie uczniów klas trzecich

    W ostatnim dniu roku skzolnego 2015/2016 pożegnaliśmy, na uroczystej akademii uczniów trzecich klas gimnazjum. Na uroczystość zostali zaproszeni rodzice uczniów z najwyższymi wynikami w nauce, którzy z rąk dyrektora szkoły otrzymali listy gratulacyjne. Wręczono także nagrody za osiągnięcia w konkursach wojewódzkich i powiatowych oraz świadectwa "z paskiem". Absolwencji rocznika 2016 pożegnali swoich wychowawców, nauczycieli i pracowników szkoły. Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów i wychowawczynię klasy 3a. 

    Galeria fotografii >>>

     

  • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016

    Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016

    Już Wakacje!!! W dniu dzisiejszym na uroczystej akademii zakończylśmy rok szkolny. Zastępca dyrektora pan Aleksander Kręc podsumował miniony rok i dokonania uczniów. Wręczone zostały nagrody za szczególne osiągnięcia w konkursach. Wychowawcy wręczyli świadectwa promocyjne do następnej klasy. Na pożegnanie dyrektor i nauczyciele przekazali życzenia wspaniałych i udanych wakacji. 

    foto z uroczystości >>>

     

  • Niech żyje bal...

    Niech żyje bal...

        17 czerwca 2016r. w Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie po raz  pierwszy odbył się  Bal Gimnazjalny. Organizatorami zabawy dla uczniów kl. III byli rodzice, a samą uroczystość przeprowadzili przy współpracy wychowawców i innych wspierających nauczycieli.
        Zabawa trwała od godz. 17.00 do 22.00. Na bal zaproszenie przyjęli i swoją obecnością go uświetnili:zastępca burmistrza - p.B. Kowalska, dyrektor szkoły - p. E. Torgowska, wicedyrektor - p. A.Kręc, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, rodzice.
        Po słowach: ”Poloneza czas zacząć...” do tańca ruszyli wszyscy uczniowie, a barwny orszak poprowadzili dyrektorzy. Następnie w krótkich prezentacjach przedstawiły się klasy, które chciały wspólnie spędzić ten niecodzienny wieczór. Dużym powodzeniem cieszył się tort ufundowany dla młodzieży przez pracowników szkoły. A potem to już tylko tańce, hulanki, zabawa... Kto zgłodniał, mógł coś przekąsić - za sprawą Restauracji Eden.
        Zabawa była wyśmienita, młodzież pokazała się z jak najlepszej strony. Zapewne bal  zostanie zapamiętany na całe życie.

    Galeria fotografii >>>

     

  • I Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

    I Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

         15 czerwca 2016r. po raz pierwszy w Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie odbył się I Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. Uczniowie śpiewali piosenki w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim. Decyzja o udziale w konkursie była dla wielu uczestników bardzo trudnym wyzwaniem – niewątpliwie wymagała ona wiele odwagi. Ostatecznie gimnazjalistki (niestety żaden chłopiec nie odważył się wystąpić) zaprezentowały jedenaście piosenek - 7 angielskich, 2 rosyjskie, 1 niemiecką i poza konkursem - 1 hiszpańską. Jury oceniało poprawność językową, choreografię i wrażenie artystyczne.

         Nikt nie przypuszczał, że w gimnazjum jest tyle muzycznie uzdolnionych dziewcząt! Wybór był bardzo trudny, ale zwycięzców mogło być tylko trzech. Pierwsze miejsce zajęła Klaudia Marek z klasy III b, która perfekcyjnie zaśpiewała piosenkę Whitney Houston – „I will always love you”. Drugie miejsce zajęła Paulina Woźniak z klasy III f, która wykonała piosenkę „Mad Word” (Gary Jules), a trzecie Natalia Rutkowska z klasy III b, wykonując piosenkę „Neverland” (Zendaya).

         Wszyscy doskonale się bawili, a konkurs udowodnił, że nauka języków obcych to nie tylko nudne wkuwanie słówek czy zasad gramatycznych. Nauka języka obcego to również przyjemna zabawa podczas śpiewania i słuchania ulubionych piosenek.

    foto >>>>

     

  • Dyktanda sprawdzone, nagrody rozdane - gminni mistrzowie ortografii 2016

    Dyktanda sprawdzone, nagrody rozdane - gminni mistrzowie ortografii 2016

       Zdobycie nawyków poprawnego pisania wymaga dużej liczby ćwiczeń rozłożonych konsekwentnie na pracę w szkole i w domu, które są ze sobą powiązane i wzajemnie się uzupełniają. Praca w klasie ma tę przewagę, że pozwala nauczycielowi czuwać nad wykonywanymi ćwiczeniami, a tym samym korygować błędy i uzupełniać braki. W pracy domowej uczeń sam sobie musi radzić z wszelkiego rodzaju trudnościami. Od systematycznej pracy domowej ucznia, od jego uwagi, dociekliwości zależy w dużej mierze jego sprawność pisania bez błędów.

      Zapewne wiedzą o tym ci, którzy z rąk Burmistrza Gniewkowa Adama Roszaka 07.06 2016r. odebrali książki, dyplomy i "złote pióra" podczas 23. edycji Gminnego Konkursu Ortograficznego organizowanego co roku w Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie. Spośród 60 uczestników, którzy stanęli do rywalizacji o miano najlepszego, wyróżniono następujące osoby.

     

    kl.II-III szkoła podstawowa

    I miejsce- Hubert Gałek SP Gniewkowo

    II miejsce-Adam Piernik SP Wierzchosławice

    III miejsce-Wiktoria Wiktorowicz SP Wierzchosławice

     

    kl.IV-VI szkoła podstawowa

    I miejsce-Julia Szerszunowicz SP Gniewkowo

    II miejsce-Miłosz Kuczyński SP Gniewkowa

    III miejsce-Julia Orzeł -SP Gniewkowo

     

    I miejsce-Ksawery Wojtasik SP Wierzchosławice

    II miejsce-Angelika Piątkowska SP Szadłowice

    III miejsce-Dominika Hertel SP Szadłowice

     

    kl.I-III gimnazjum

    I miejsce-Mikołaj Pawelski  Gimnazjum nr 1 Gniewkowo

    II miejsce-Angelika Stronikowska Gimnazjum nr 1 Gniewkowo

    III miejsce-Gracjana Kołodziejczyk Gimnazjum nr 1 Gniewkowo

     

    I miejsce-Kinga Skośkiewicz Gimnazjum nr 1 Gniewkowo

    II miejsce-Dominika Dzierbanowicz Gimnazjum nr 1 Gniewkowo

    III miejsce-Julita Puszek Gimnazjum nr 1 Gniewkowo

     

    kl.I-III szkoła zawodowa-Gniewkowo

    I miejsce-Aleksandra Wołękiewicz

    II miejsce-Weronika Runowska

    III miejsce-Paulina Łuba

     

      Pozostali uczniowie, którzy być może popełnili błędy w tych pułapkach ortograficznych: piegża, kszyk (ptak), uhla, żądać, rządzić, malachitowa broszka, szczerozłota bransoletka, kruczoczarne brwi..., też mogą być z siebie dumni. Oni już zostali nagrodzeni, ponieważ  reprezentowali swoje szkoły w zmaganiach gminnych. Ten fakt podkreśliła, rozpoczynając konkurs,  zastępca burmistrza-p. Beata Kowalska.

      Konkurs przebiegał sprawnie, dzięki rzetelnej pracy komisji sprawdzającej prace, złożonej z nauczycieli różnych szkół . A były to panie: A. Bożko, A. Polak, A. Polanowska, E. Brzustowicz, I. Derezińska, A. Gancarczyk, M. Bielińska, E. Smółka, K. Świtek, E. Pińska. Po napisaniu dyktanda uczestników konkursu pod swoją opiekę przejęły panie: D.Paul, M.Belica, J. Ostrowska, ciekawie organizując im gry i zabawy integracyjne. W różnych czynnościach organizacyjnych pomagały także panie: A. Barczak, A. Oczki, A. Krzyżanowska,  A. Ostrowska.

      Konkurs już po raz 23 został przygotowany i przeprowadzony przez dyrektor E. Torgowską oraz nauczycielkę języka polskiego A. Bożko. Wszystkie nagrody oraz poczęstunek ufundował Burmistrz Gniewkowa Adam Roszak.

     Warto obserwować zmiany zachodzące w naszym języku,  ze słownika ortograficznego uczynić książkę podręczną, czytać, notować, sprawdzać, zapamiętywać- po to, by sprawnie i bez błędów  pisemnie wyrażać swe  myśli.

    Anna Bożko

    Foto z uroczystości >>>

     

  • Żywa lekcja historii

    Żywa lekcja historii

       W maju 2016r. uczniowie klas Ib i IIIb wzięli udział w niecodziennej lekcji historii – grze edukacyjnej. Wcielili się w muzealnych tropicieli, których zadaniem była praca z planem Muzeum Okręgowego w Toruniu i rozwiązywanie różnorodnych zadań związanych z eksponatami zgromadzonymi na terenie tego obiektu.

       foto z wizyty w muzeum >>>

  • Warsztaty językowe Brit Up

    Warsztaty językowe Brit Up

        W roku 2016 przypada 400 rocznica śmierci Williama Shakespear’a. W związku z tak istotnym momentem upamiętnienia tak wielkiego poety jako, ojca brytyjskiej literatury British Council Polska z siedzibą w Warszawie ogłosiła projekt tematyczny związany z twórczością Williama Shakespear’a. Uczniowie w wieku  gimnazjalnym mieli przydzieloną tematykę związaną z dziełem pt. „Romeo i Julia”.

       Klasa III f i  I a, która realizuje program z dodatkowymi godzinami nauczania języka angielskiego w Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie wraz z wychowawcą panią Moniką Seidel – Gołebiewską postanowiły przyłączyć się do tego projektu. Pierwszym zadaniem w było stworzenie komiksu, w którym główni bohaterowie Szekspirowskiego dramatu przenieśli się do współczesnego świata. Praca nad tym zadaniem nie sprawiła uczniom żadnego problemu, zarówno komunikacyjnego ani leksykalnego. Poza tym, okazała się bardzo dobrym motywatorem do zapoznania się z różnymi adaptacjami wizji miłości według Williama Shakespear’a. 

        Finalnym zadaniem dla uczestników projektu Shakespeare Lives było wzięcie udziału w warsztatach tematycznych w Warszawie. W związku z tym 24 maja 2016 roku uczniowie klasy I a i III f wraz z panią Moniką Seidel – Gołebiewską, pania Elżbietą Bochat oraz panią Joanną Ostrowską wzięli udział w warsztatach językowo – kulturowych „Brit Up”  w Warszawie. Podczas całodniowych warsztatów uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, w których najpierw sprawdzili swoje umiejętności językowe podczas testu z języka angielskiego APTIS Forward Thinking English Testing , który składał się z kilku modułów trwających 2,5 godziny: słuchanie ze zrozumieniem, czytanie ze zrozumieniem oraz znajomość słownictwa. Celem przeprowadzonego testu było określenie u uczniów nabytego w trakcie ich edukacji szkolnej poziomu opanowania umiejętności językowych w przedziale A0 – C.

        Następnym, punktem w programie warsztatów był udział w zajęciach kulturowych z zakresu wykorzystywania języka szekspirowskiego we współczesnym świecie w naszej codziennej komunikacji -  zajęcia prowadził lektor British Council, który był native speakerem języka angielskiego. Uczniowie w trakcie zajęć w grupach poza zapoznaniem się z zakresem leksykalnym, który może być wykorzystany we współczesnej komunikacji w języku angielskim, projektowali krótkie historyjki z życia codziennego, a następnie prezentowali swoje wyniki pracy całej grupie. Po zajęciach nastąpiło podsumowanie warsztatów i ewaluacja oraz rozdanie certyfikatów z testu APTIS oraz wzięcia udziału w warsztatach.

        Podsumowując, całe wydarzenie dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń i było kolejnym już zrealizowanym przez tą grupę uczniów urozmaiceniem standardowych zajęć języka angielskiego, które miały uświadomić uczniom, iż nauka języka angielskiego to nie tylko podręcznik, ale przede wszystkim otaczający ich świat.

      

    Zobacz inne fotografie >>>

  • Nasz udział w budowie szkoły w Nepalu

    Nasz udział w budowie szkoły w Nepalu

  • Tranzyt Merkurego

    Tranzyt Merkurego

      Dnia 09.05.2016 roku młodzież z Gimnazjum nr1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie (Kinga, Ala, Dawid, Bartek, Igor i Andrzej)  reprezentująca koła astronomiczne oraz koordynatorzy Astrobazy  Kopernik - p. Alina Wajer i p. Janusz Bożko - wzięli udział w wydarzeniu astronomicznym 2016 roku, jakim był Tranzyt Merkurego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Wszyscy chętni  mogli przez teleskopy bezpośrednio obserwować ciekawe zjawisko.

      Tranzyty Merkurego zdarzają się  średnio 11 razy w ciągu stulecia, zawsze w okolicach 8-10 maja lub 10-12 listopada. Podczas tranzytów majowych Merkury jest bliski aphelium - znajduje się w punkcie orbity położonym najdalej od Słońca, co dla nas z perspektywy Ziemi  wiąże się z jego nieco większymi rozmiarami kątowymi.  Podczas innego wydarzenia, jakim był  Tranzyt Wenus, tarcza planety posiadała  średnicę 64 sekund kątowych. W poniedziałek tarcza Merkurego podczas  tranzytu  miała rozmiar 12 sekund kątowych i była widoczna jako mała czarna kropeczka. Poprzednie takie zjawisko można było obserwować w Polsce w 2003 r., następne wystąpi w 2019 r. (chociaż w znacznie gorszych warunkach), natomiast później trzeba będzie poczekać aż do 2032 r. 

  • Dzień chemiczny w Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie

    Dzień chemiczny w Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie

       27 kwietnia 2016 r.  z inicjatywy nauczyciela chemii p. Anny Chojeckiej w naszym Gimnazjum odbył się „Dzień chemiczny” prowadzony przez placówkę naukowo-dydaktyczną Centrum Chemii w Małej Skali, związaną z Wydziałem Chemii Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu. W warsztatach i pokazie pt. „Puszczamy kolorowe gazy… – raz, dwa, trzy razy” wzięło udział 87 uczniów naszej szkoły, którzy byli głównymi bohaterami tej niezwykłej zabawy z chemią, ponieważ samodzielnie wykonywali doświadczenia za pomocą techniki małej skali m.in. otrzymywanie tlenu czy porównanie mocy kwasu octowego i cytrynowego. Największym zainteresowaniem cieszył się widowiskowy pokaz chemiczny, gdzie uczniowie pod czujnym okiem wykładowców wykonali serię zachwycających dźwiękiem i barwą eksperymentów.

        Jaki cel dydaktyczny został osiągnięty? Uczniowie nabyli wiedzę i umiejętności:
    - posługiwania się sprzętem laboratoryjnym – dzięki własnoręcznemu eksperymentowaniu
    - łączenia teorii z praktyką (doświadczeniem chemicznym i przyrodniczym)
    - rzetelnego opisu eksperymentu (rozróżnianie obserwacji i wniosków)
    - nauki przez zabawę

        Na zakończenie zajęć, każdy z uczniów otrzymał kartę pracy z przeprowadzonych eksperymentów, a my liczymy na kolejną tak wspaniałą przygodę z chemią i poszerzenie współpracy z Centrum Chemii w Małej Skali.

    Foto z pokazów >>>

     

Aktualności

Kontakt

  • Wpisz tutaj nazwę szkoły
    Wpisz tutaj adres szkoły
  • 52 3558657

Galeria zdjęć fotograficznych