Każdy człowiek ma prawo,
by szanowane było jego życie i godność,
które stanowią dobra nienaruszalne.
/Jan Paweł II/
Światowy dzień praw człowieka obchodzony jest co roku w rocznicę ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Od kilkudziesięciu lat 10 grudnia organizowane są konferencje, akcje edukacyjne, manifestacje i konkursy uświadamiające znaczenie praw człowieka, ich treść i sposoby obrony.
W naszym gimnazjum również pamiętano o tak ważnym dniu. Pedagodzy, psycholog szkolny i Szkolny Rzecznik Praw Ucznia przygotowali gazetki tematyczne wzbogacające wiedzę gimnazjalistów nt. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Konwencji o prawach dziecka, funkcji Rzecznika Praw Ucznia. Podczas przeprowadzonych pogadanek z uczniami zwrócili również uwagę na konieczność wywiązywania się uczniów ze swoich obowiązków. Wychowawcy przeprowadzali zajęcia wychowawcze celem zwiększenia świadomości uczniów o prawach człowieka oraz promowania właściwej postawy społecznej. Młodzież z Samorządu Uczniowskiego rozdawała wszystkim uczniom ulotki o prawach człowieka. Na zajęciach dydaktycznych omawiano potrzebę respektowania praw człowieka w dzisiejszym świecie. Za realizację działań edukacyjnych w naszym gimnazjum w związku z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka odpowiadali nauczyciele: p. Magdalena Wesołowska, p. Ewa Cyrańska, p. Dorota Paul, p. Barbara Barczak, p. Janusz Bożko.
W Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej dobiegły końca działania związane z zakupem nowości wydawniczych w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Zgodnie z umową i zasadami określonymi w rozporządzeniu oraz uchwale nr 180/2015 Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa", uwzględniając zainteresowania uczniów zostało zakupionych do biblioteki szkolnej prawie 600 książek młodzieżowych o łącznej wartości 15 000,00 złotych. Wśród bogatego zbioru beletrystyki młodzieżowej znaleźć można powieści psychologiczne, społeczno - obyczajowe, przygodowe, humorystyczne, historyczne, wojenne, podróżnicze, fantastyczne, filozoficzne, kryminalne i detektywistyczne, biograficzne, powieści grozy, a także komiksy oraz poradniki i książki hobbystyczne.
Wszystkie książki zostają obecnie opracowywane, aby jak najszybciej trafiły w ręce oczekujących na nie z niecierpliwością czytelników.
Wolontariusze Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie 9 i 10 grudnia 2016r. podczas akcji charytatywnych prowadzonychw sklepach Groszek i Lewiatan udowodnili swoją postawą - pasję działania na rzecz osób potrzebujących. Po raz kolejny odkrywali radość pomagania, radość bezinteresownego dzielenia się swoim czasem i odrobiną dobrej woli…..
Zapraszając Klientów sklepów do udziału w akcji (przekazania produktów żywnościowych) odkrywali to, co tak na prawdę jest w życiu ważne i na czym warto się skupić… Przekonali się, ile szczęścia w ich życie wniesie wyciągniecie pomocnej dłoni w stronę kogoś potrzebującego.
Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat… czyjś świat… Uśmiech na twarzy osób, którym przekażemy zebrane produkty w formie paczek świątecznych będzie najlepszą zapłatą za poświęcony czas , trud i wysiłek. Odkryjmy w sobie radość dzielenia się… Bo to naprawdę ogromna wartość!
Uczniowie byli obecni !!!
Organizatorzy akcji: Ewa Cyrańska, Magdalena Wesołowska, Izabela Mitaszka, Dorota Paul.
Serdecznie dziękujemy kierownictwu sklepów za poparcie naszej akcji i możliwość ich przeprowadzenia. Klientom sklepów za hojność a wolontariuszom za aktywny udział w zbiórkach.
Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie w składzie: Mikołaj Pawelski kl. 3b, Martyna Modrzejewska kl. 3b, Kinga Szulczewska kl. 2a z sukcesem startowali w zorganizowanym 6. grudnia 2016 roku przez II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu „Powiatowym Dyktandzie Nikolausdiktat” w języku niemieckim przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu. W konkursie tym cieszącym się dużą popularnością, oprócz naszej szkoły, wzięły również udział: Gimnazjum im. E. Estkowskiego w Pakości, Gimnazjum im. K. Górskiego w Rojewie, ZS1 im. H. Sienkiewicza w Barcinie, Gimnazjum Dwujęzyczne przy I LO w Inowrocławiu, Gimnazjum nr 4 im. Z. Wilkońskiego w Inowrocławiu i Gimnazjum nr 2 im. Z. Krzymińskiego w Inowrocławiu. W tegorocznym dyktandzie, opartym przede wszystkim na popularnych kolędach krajów niemieckiego obszaru językowego, uczeń naszej szkoły - Mikołaj Pawelski - zajął III miejsce, natomiast pozostali uczestnicy uplasowali się w pierwszej 10-ce, co jest również dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę tak dużą konkurencję. Uczniów do konkursu przygotował p. Jacek Bielecki.
29 listopada 2016, w Centrum Chemii w Małej Skali – placówce dydaktycznej związanej z Wydziałem Chemii UMK, odbyły się warsztaty chemiczne. W warsztatach wzięło udział 23 uczniów klasy z dodatkowymi godzinami biologii i chemii oraz koła chemicznego, którzy byli głównymi bohaterami tej niezwykłej zabawy z chemią. Samodzielnie wykonywali doświadczenia za pomocą techniki małej skali. Były to:
- elektroliza wody
- rozkład dichromianu amonu, w wyniku czego otrzymano „chemiczne fajerwerki”
- otrzymywanie tlenu
- otrzymywanie wodoru
Na zakończenie zajęć, każdy z uczniów otrzymał kartę pracy jako podsumowanie przeprowadzonych eksperymentów. W przyszłości chcemy dalej kontynuować tą wspaniałą przygodę z chemią i współpracę z Centrum Chemii w Małej Skali.
Jest to jedyny taki dzień w roku, który skłania nas do tego by całą swoją uwagę skierować na wolontariuszy - ludzi wykonujących nieodpłatną pracę na rzecz innych i docenić ich za wytrwałą działalność w środowisku społecznym.
Przygotowanie młodego człowieka do dobrego funkcjonowania w społeczeństwie to podstawowe zadanie nauczycieli i pedagogów. Oprócz wiedzy potrzebnej do rozwijania talentów i zainteresowań, budowania własnej ścieżki kariery, młodemu człowiekowi potrzebna jest przestrzeń, w której może kształtować swoją osobowość społeczną, gdzie nauczy się bezinteresownie poświęcać czas dla innych. Kierując się tą ideą nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie już kilkanaście lat temu utworzyli Klub Młodego Wolontariusza. Zrzesza on w swoich kręgach uczniów promujących postawę otwartości i wrażliwości na potrzeby innych. Wolontariusze naszego gimnazjum przygotowują się do kolejnych akcji charytatywnych – zbiórki żywności dla osób potrzebujących wsparcia.
Dnia 01 grudnia 2016 roku w Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie realizowany był projekt edukacyjny pt. „Uwolnić się z sideł sieci” przez uczennice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Inowrocławiu.
Celem projektu było pokazanie w jaki sposób działanie komputera wpływa na organizm ludzki, jakie są skutki nadużywania komputera oraz zachęcenie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu i odnalezienia swojego hobby. Wyświetlony został także film, nakręcony przez dziennikarza i autora książki pt. „Komputerowy ćpun” – Krzysztofa Piersy. Uczniowie klas chętnie brali udział w projekcie i aktywnie w nim uczestniczyli.
W dniu dzisiejszym 30.11.2016 r. odbyło się kolejne z cyklu spotkań z ciekawymi sportowcami. Po mistrzach olimpijskich: Szymonie Kołeckim, Leszku Blaniku czy zawodnikach klubu sportowego KS Toruń w naszej szkole zagościli reprezentanci Polski w AMP FUTBOLU. Jest to odmiana piłki nożnej stworzona specjalnie dla osób, które od urodzenia, czy też w wyniku wypadków utraciły jedną kończynę. Spotkanie, które przebiegało w miłej i spontanicznej atmosferze było świetną okazją dla młodzieży do porozmawiania z osobami, które potrafiły zmierzyć się z ogromnymi przeciwnościami losu i wyjść z nich zwycięsko. Całe spotkanie zakończył nierozstrzygnięty bramkami mecz naszych gości z zespołem młodzieży oraz wspólne zdjęcia i autografy.
Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy pana Krzysztofa Tomasika i MGOKSiR w Gniewkowie.
Jak co roku w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, PCK Inowrocław organizuje zbiórkę żywności dla rodzin z powiatu inowrocławskiego w trudnej sytuacji materialnej.
24 listopada 2016 roku młodzież Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej włączyła się do akcji, biorąc czynny udział w zbiórce darów w sklepie MILA. Dziękujemy wszystkich mieszkańcom, którzy aktywnie przyłączyli się do akcji.
Uczniowie gimnazjum od 20 października 2016 do 24 listopada 2016 przeprowadzili akcję charytatywną na rzecz zwierząt potrzebujących pomocy. Zebrano suchą i mokrą karmę, przysmaki, zabawki, miski oraz koce, kołdry i poduszki. Młodzież gimnazjalna i pracownicy szkoły czynnie wzięli udział w zbiórce. Zebrane dary zostaną przekazane zwierzętom przebywającym w schronisku we Włocławku.
Finał akcji odbył się 24.11.2016 w gimnazjum. Odwiedzili nas wyjątkowi goście ze Związku Psów Rasowych w Inowrocławiu oraz pan Przemysław Sierocki z przewodnikiem psa panem Krzysztofem wraz z czworonożnym przyjacielem, Lordem (owczarkiem niemieckim). Przeprowadzili oni warsztaty z udziałem psa. Dowiedzieliśmy się jak mamy zachowywać się kiedy spotkamy niebezpiecznego, groźnego psa oraz o sposobach obrony przed nim. Uczniowie wzięli czynny udział w warsztatach i spróbowali swoich sił w szkoleniu psa obronnego. Koordynatorami akcji charytatywnej w szkole były p. Dorota Paul, p. Izabela Mitaszka i p. Ewa Cyrańska, p. Magdalena Wesołowska. Dziękujemy wszystkim za udział i zachęcamy do dalszej pomocy na rzecz zwierząt potrzebujących!!!
Od środy 23.11.2016 roku w naszym gimnazjum rozpoczęły się egzaminy próbne dla uczniów klas trzecich. Aby uzyskać jak najwięcej informacji na temat wiedzy i umiejętności młodzieży przystąpiliśmy do ogólnopolskiego egzaminu próbnego przygotowanego przez jedno z wydawnictw. Dzięki temu zarówno uczniowie i nauczyciele będą mogli porównać swój poziom przygotowania do egzaminu zewnętrznego z rówieśnikami z całej Polski. Zebrane w ten sposób informacje pozwolą także na dokonanie korekt w planach pracy dydaktycznej nauczycieli, tak aby w kwietniu liczba uzyskanych przez uczniów punktów była jak najwyższa.
17 listopada 2016 roku w naszej szkole miały miejsce dwa spektakle teatralne.
Jako pierwszy zawitał do nas ze sztuką pt.”Skąpiec” Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku. „Skąpiec” Moliera to lektura dla klasy II, dlatego na widowni zasiedli uczniowie kl. IIa, IIb, IIf, a jako powtórzenie i utrwalenie znajomości treści dramatu (egzamin próbny już wkrótce) przedstawienie obejrzeli także uczniowie kl. IIIa, IIId, IIIe. W ciągu 45 minut gimnazjaliści zetknęli się ze światem pokazanym przez francuskiego komediopisarza. Czy ujęła ich gra trojga aktorów, kostiumy, dekoracja? Odpowiedzą na lekcjach języka polskiego.
Godzinę po zawodowych aktorach na „deski” naszej gimnazjalnej sceny wyszli amatorzy z DPS w Warzynie i Parchaniu. Scenariusz, na którym oparte było przedstawienie pt.” Gdzie chrzest, tam nadzieja” , powstał na motywach powieści „Lubonie” napisanej przez J.I. Kraszewskiego i ukazywał toczące się w pełnych mroku i zabobonów latach drugiej połowy X wieku wydarzenia związane z przyjęciem przez Polskę chrztu . W związku z taką tematyką na widowni pojawili się uczniowie klas pierwszych, których program nauczania historii obejmuje ten okres dziejów. Profesjonalne stroje, scenariusz i gra aktorów na 45 minut przeniosła widzów w świat sprzed dziesięciu wieków.
Warto dodać, że jest to już kolejny – trzeci występ przygotowany przez pracowników pensjonariuszy DPS w Warzynie i Parchaniu, który w ciągu ostatnich kilku lat mogła obejrzeć młodzież naszego gimnazjum. Bardzo cieszymy się z tej współpracy i z niecierpliwością czekamy na jej dalszy ciąg.
Kolejny sukces gniewkowskiego gimnazjum!
Pomorsko – Kujawski Związek Pszczelarzy w Bydgoszczy, Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” w Kruszwicy oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli w ramach „XXXIII Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza” zorganizowali konkurs fotograficzny pod hasłem: „Pszczoła w obiektywie”.
Celem konkursu było pogłębienie świadomości młodzieży na temat dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą pszczoła miodna oraz świadomości zagrożeń wynikających z masowego ginięcia pszczół.
Uczestnikami konkursu byli chętni uczniowie klas gimnazjalnych z regionu. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zdjęcia dotyczącego życia pszczół w środowisku.
I MIEJSCE W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM zajęła NATALIA ŁUKOWSKA – uczennica klasy II b Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie. Gratulujemy Natalii sukcesu i talentu fotograficznego, jednocześnie zachęcając młodzież do rozwijania swoich zainteresowań, pasji i umiejętności. Jesteśmy dumni z wszechstronnych zainteresowań naszych uczniów.
W dzisiejszym świecie wzrasta liczba zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać młodzi ludzie. Mając to na uwadze, na bieżąco obserwujemy poszczególne zjawiska i staramy się je rozpoznawać i im zapobiegać. W tym też celu przystąpiliśmy do projektu „Cyberprzemoc w szkołach – zrozum, zobacz, reaguj!” realizowanego tylko w kilku szkołach naszego województwa, a współfinansowanego ze środków Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w ramach Programu Rządowego na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.
W ramach projektu 9 i 10 września 2016 rok odbyły się:
- szkolenie dla nauczycieli i dyrekcji, którego celem było przygotowanie nauczycieli do rozpoznawania, zapobiegania i reagowania na zjawisko cyberprzemocy poprzez rozwój i nabycie nowych kompetencji w aspekcie psychologiczno-pedagogicznym, technologicznym i prawnym;
- warsztaty edukacyjne dla uczniów gimnazjum z zakresu cyberprzemocy, mowy nienawiści w Internecie i przeciwdziałania uzależnieniu od niego;
- spotkanie dla rodziców uczniów szkoły gimnazjalnej, poruszające tematykę cyberprzemocy w szkołach
Mamy nadzieję, że dzięki takim szeroko zakrojonym działaniom, nasi uczniowie będą mogli bezpiecznie zmierzyć się ze zjawiskiem cyberprzemocy, a nauczyciele i rodzice będą w stanie skutecznie ich w tym wspierać.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada upamiętnione zostało w naszej szkole uroczystą akademią. Uczniowie klas IB i IIB oraz chór szkolny w montażu słowno-muzycznym przedstawili drogę, jaka wiodła Polaków do wolności. Opowiedzieli o czasach, kiedy naszego kraju nie było na mapach. Żył jednak polski naród, którego największym pragnieniem była wolna i niepodległa Polska.
6 listopada 2016 odbył się kolejny coroczny finałowy bieg w ramach Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz XXII Gniewkowski Bieg na 10km im. Rodziny Milewskich. W biegu długodystansowym wzięło udział około 400 zawodników. Start i meta miały miejsce na gniewkowskim Rynku.
W organizację imprezy aktywnie włączyli się uczniowie, wicedyrektor, nauczyciele wychowania fizycznego oraz pracownicy administracji i obsługi Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie. W niedzielny poranek szkoła zmieniła się w przyjazne centrum sportowe, dostosowane do potrzeb zawodników. Sprawną organizację i ciepłą atmosferę zapewnili uczniowie z klas sportowych oraz pracownicy gimnazjum. Młodzież naszej szkoły dokonywała rejestracji uczestników biegu oraz strzegła rzeczy powierzonych do depozytu. W razie problemów i pytań uczniowie służyli pomocą.
Zawodników wbiegających na metę powitała licznie zgromadzona publiczność. Moment ten uświetniły dziewczęta ze szkolnego zespołu tanecznego ”Cheerleaders”, tworząc szpaler i witając pomponami w rytm muzyki finiszujących biegaczy. Każdy uczestnik kończący bieg otrzymywał gratulacje i pamiątkowy medal z rąk wyznaczonych do tego zadania Cheerleaders.
Uroczysta ceremonia uhonorowania zwycięzców odbyła się w hali sportowej w gimnazjum. Dekorację biegaczy otworzył występ szkolnych „Cheerleaders”. Dziewczęta towarzyszyły również przy wręczaniu pucharów, dyplomów i nagród, tworząc oprawę taneczną.
Uczniowie z klas sportowych i dziewczęta z zespołu tanecznego oraz ich rodziny mieli okazję uczestniczyć w kolejnej imprezie sportowej promującej zdrowy tryb życia. Młodzież podczas zawodów zaprezentowała swoje umiejętności organizatorskie, stosując ukształtowane już postawy zdrowego trybu życia, które promowała wśród mieszkańców gminy.
Uczniom gratulujemy wzorowego wywiązania się z powierzonych im zadań, a wszystkim biegaczom ukończenia biegu!
Skład szkolnego zespołu „Cheerleaders”: Kinga Sidoruk 2e, Ewelina Biazik 2c, Natalia Łukowska 2b, Maja Wicher 2e, Klaudia Ferenc 1c, Natalia Zaleta 1c, Amelia Buchalska 1c, Oliwia Kamińska 1c, Angelika Runowska 1d, Małgorzata Runowska1d, Daria Załęska 2g, Martyna Szulc 1b, Marta Kopacz 1b, Patrycja Klawczyńska 1d, Andżelika Wyskida 1d, Wiktoria Bartoszak 1a, opiekun zespołu –nauczyciel wychowania fizycznego Ewa Pietruczuk.
W zeszłym roku szkolnym 2015/2016 jako klasa II d realizowaliśmy projekt edukacyjny Czym jest mapa - jej wykonanie i praktyczne zastosowanie? W związku z tym nawiązaliśmy współpracę z Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uczestniczyliśmy w zajęciach dydaktycznych prowadzonych w Katedrze Geomatyki i Kartografii. Bardzo ciekawe zajęcia poprowadził p.doktorant Radosław Golba. W tym roku szkolnym jako klasa III d dnia 10.11.2016 roku udaliśmy się do Torunia. Po zrealizowaniu treści edukacyjnych związanych z Azją zostaliśmy zaproszeni na zajęcia dydaktyczne w Katedrze Gospodarki Przestrzennej i Turyzmu. Wartościowe zajęcia poprowadziła p. doktor Anna Dubownik. Przybliżyła nam środowisko przyrodnicze i cechy gospodarki państw Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza Indonezji. Zajęcia były bardzo interesujące, ponieważ p. doktor przez wiele tygodni podróżowała po tych krajach i mogliśmy poznać oprócz wiadomości typowo geograficznych również zróżnicowanie społeczne, kulturowe i religijne w tych państwach. Zajęcia wszyskim bardzo się podobały.
Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie mogą pochwalić się kolejnymi pięknymi sukcesami. Aż pięcioro z nich zostało nagrodzonych w XI WOJEWÓDZKIM KONKURSIE LITERACKO – PLASTYCZNYM „TOBIE POLSKO”. Kolejna jego edycja zakończyła się 7 listopada 2016 roku rozdaniem nagród na Zamku Bierzgłowskim. Gala uświetniona została krótkim koncertem pieśni patriotycznych łączących różne pokolenia wykonawców i przedstawieniem w wykonaniu gimnazjalistów z Łubianki. Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: „KIEDY MYŚLĘ O POLSCE…”. Młodzież zmierzyła się z przemyśleniami o swojej ojczyźnie, i jak podkreślali jurorzy, bardzo aktywnie, dojrzale, twórczo i niebanalnie podjęła refleksję nad znaczeniem ojczyzny w życiu współczesnego młodego człowieka.
Spośród ponad trzystu prac plastycznych jury doceniło aż trzy wykonane przez gimnazjalistów z Gniewkowa: Zuzanna Iwańska i Weronika Stachowiak z klasy II a otrzymały wyróżnienia, natomiast Jagoda Kończal z klasy III c pełną symboliki i refleksji grafiką zajęła II miejsce.
Nie zabrakło także sukcesów uczniów gniewkowskiego gimnazjum w kategorii literackiej: spośród ponad pięćdziesięciu uczestników Kacper Skonieczka z klasy III c otrzymał wyróżnienie, natomiast Gracjana Kołodziejczyk z klasy III b uzyskała zasłużony tytuł zwycięzcy tego konkursu, zajmując I miejsce. Autorka najlepszej pracy, pod której wielkim wrażeniem byli wszyscy jurorzy, dostarczyła wielu wzruszeń zebranym, gdy odczytała swoje oryginalne refleksje na temat ojczyzny, wynikające z zestawienia emocji obecnych w barwach narodowej flagi.
Uczniów do konkursu przygotowywały: w kategorii plastycznej p. Joanna Iwańska, zaś w kategorii literackiej p. Anna Polak.
Wszystkim nagrodzonym bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy rozwijania pięknych talentów i odnoszenia kolejnych sukcesów!