Po trzech dniach zmagań zakończył się egzamin gimnazjalny. W poniedziałek 18 kwietnia od godz. 9 uczniowie rozwiązywali test z historii i wos-u, a o godz. 11 z języka polskiego. Wtorek 19 kwietnia rozpoczął się testem z przedmiotów przyrodniczych, a następnie egzamin z matematyki. Środa 20 kwietnia - to egzamin z wybranego języka obcego (do wyboru: j. angielski, j. niemiecki lub j. rosyjski). Pomimo niewielkiego stresu przed wejściem do sal egzaminacyjnych, humory wszystkim dopisywały, po jego zakończeniu, jedni byli bardziej zadowoleni, inni nieco mniej. Niestety na wyniki musimy zaczekać do czerwca.
15 kwietna 2016 roku, po raz drugi, odbyły się w Młynie Wiedzy w Toruniu warsztaty biologiczne pt. „Kiełki na zdrowie”. W warsztatach wzięło udział 37 uczniów naszego gimnazjum pod opieką p. Anny Chojeckiej, p. Paulina Krychowiak – Popławska oraz p. Anny Pęczkowskiej. Podczas zajęć badano wpływ różnych substancji chemicznych na proces kiełkowania oraz wzrost i rozwój roślin. Zajęcia były prowadzone w sposób ciekawy i innowacyjny, a co najważniejsze miały charakter doświadczalno - laboratoryjny. Uczestnicy zajęć starali się dowiedzieć jaki wpływ na rozwój ziarniaków pszenicy mogą mieć np. ziołowa herbata czy goździki. Ponadto uczyli się obsługi sprzętu laboratoryjnego oraz mikroskopu i wykonywali samodzielnie preparaty mikroskopowe. Dzięki warsztatom uczniowie nauczyli się obsługi profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego oraz poznali podstawy pracy biologów. Zajęcia wszystkim się bardzo podobały, więc za jakiś czas znowu planujemy powtórzyć wyprawę do Młyna Wiedzy.
"Sukces to nie kwestia wrodzonego talentu,
błyskotliwej inteligencji ani szczęścia.
Sukcesy odnoszą ludzie przekonani o tym,
że wciąż mogą się wiele nauczyć".
( Carol Dweck)
Edukacyjne Targi Szkół Ponadgimnazjalnych, zorganizowane już po raz VIII w Gimnazjum nr1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie były właśnie miejscem spotkania uczniów klas III, poszukujących aktualnych i rzetelnych informacji na temat możliwości edukacyjnych w regionie. 6 kwietnia 2016 roku swoją ofertę zaprezentowało ponad 40 szkół ponadgimnazjalnych. Dla uczniów planujących swoją dalszą karierę zawodową, targi były ważnym źródłem informacji, stanowiły niepowtarzalną okazję, by zdobyć cenne wiadomości o placówkach i dokonać świadomej decyzji. Każda ze szkół, która przyjęła zaproszenie gimnazjum przygotowała stoisko, na którym prezentowała własną ofertę edukacyjną, kierunki kształcenia, profile, zawody oraz warunki rekrutacji.
Oferta wystawiona w formie folderów i ulotek wzbogacona była o poglądowe materiały graficzne i multimedialne prezentujące dorobek szkół. Nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych prezentowali atuty swoich placówek w sposób aktywny i bezpośredni. Prowadzili rozmowy z gimnazjalistami, zapraszali do skorzystania z usług kulinarnych, kosmetycznych, fryzjerskich, co dodatkowo uatrakcyjniło naszą uroczystość. Oprócz szkół ponadgimnazjalnych na targi zostały zaproszone również inne instytucje zajmujące się edukacją i doradztwem zawodowym: Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Inowrocławia oraz Mobilnego Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej z Bydgoszczy. Reprezentanci tych instytucji przeprowadzili dla uczniów klas III warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego oraz udzielali indywidualnych konsultacji uczniom, którzy mieli problem, jak zaplanować swoją przyszłość. Doradcy zawodowi uświadamiali, że kluczem do podjęcia decyzji o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej i zawodu jest poznanie samego siebie tzn. tego, co nas interesuje, jakie mamy talenty, umiejętności, cechy charakteru itd. Warto więc poświęcić czas na zebranie informacji o sobie. Taka wiedza zdecydowanie pomoże w podjęciu trafnej, świadomej decyzji dotyczącej dalszej nauki i przybliży do odnoszenia sukcesów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali swą pomoc i życzliwość podczas organizacji TARGÓW. Szczególne podziękowania kierujemy dla Pani Agnieszki Maciejczyk i Pana Zdzisława Markiewicza.
W czwartek 17 marca 2016 r. odbyła się 25 edycja Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”.
Są to jednoetapowe zmagania, które polegają na rozwiązaniu testu składającego się z 30 zadań o różnym stopniu trudności. Zadania te wymagają od uczestników nie tylko umiejętności rachunkowych. Ważne jest także logiczne myślenie i kojarzenie oraz zastosowanie odpowiedniej strategii, gdyż za wybranie nieprawidłowej odpowiedzi odejmowane jest z puli 25% punktów przewidzianych za to zadanie.
Jak co roku wzięli w nim udział uczniowie Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie. Niektórzy osiągali sukcesy już we wcześniejszych edycjach. Tym razem do konkursu przystąpiło 16 gimnazjalistów, którzy rozwiązywali testy w dwóch kategoriach – Kadet (uczniowie klas I i II) oraz Junior (uczniowie klas III).
Każdy uczestnik tradycyjnie otrzymał od organizatorów pamiątkową układankę przestrzenną, tym razem Pentomino.
Szkolny koordynator konkursu
Zdjęcia ze zmagań matematycznych można obejrzeć w albumie fotograficznym >>>
Marzec to już tradycyjnie czas, gdy drzwi naszej szkoły otwieramy dla uczniów klas VI szkół podstawowych i ich rodziców. Dla uczniów to czas poszukiwań wymarzonej szkoły, a więc również pierwszych ważnych decyzji. 9 marca 2016 r. gimnazjaliści pod kierunkiem nauczycieli przygotowali gamę atrakcji dla potencjalnych przyszłorocznych pierwszoklasistów. Ideą tego przedsięwzięcia było zaprezentowanie zarówno umiejętności i talentów naszych uczniów, jak i oferty szkoły. Już przy wejściu do gimnazjum członkowie Klubu Młodego Wolontariusza i Samorządu Uczniowskiego przyjaźnie witali przybyłych gości wręczając im piękne ulotki z harmonogramem Drzwi Otwartych. Pierwszą zaproponowaną atrakcją był pokaz przygotowany przez grupę cheerlreaderek.
Po odprężającym widowisku zebrani goście zostali zapoznani z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2016/2017. Po części oficjalnej uczniów i rodziców zaprosiliśmy na spacer po szkole, który został wzbogacony pokazami: chemicznymi, biologicznymi i fizycznymi. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzenia ASTROBAZY. Dziękujemy za wspólne świętowanie i do zobaczenia we wrześniu…
Duże sukcesy uczniów Gimnazjum
Dużymi sukcesami zakończyła swoje zmagania w konkursach przedmiotowych Kuratora Oświaty trójka naszych gimnazjalistów. Zuzanna Kręc z klasy III c i Mikołaj Pawelski z klasy II b uzyskali tytuły finalistów konkursie biologicznym, a Dawid Szwugier z klasy III c tytuł laureata w konkursie z historii. Dzięki swojej pracy Zuzanna i Mikołaj otrzymają na świadectwach końcowych ocenę celującą z biologii a w trakcie rekrutacji wstępnej do szkoły ponadgimnazjalnej dodatkowe punkty. W komfortowej sytuacji jest Dawid, który dzięki swojemu sukcesowi ma zapewniony wstęp do dowolnie wybranej szkoły ponadgimnazjalnej na terenie naszego województwa. Jest on także zwolniony z konieczności pisania egzaminu gimnazjalnego z historii i WOS-u.
Przygotowania do konkursu wymagały od uczniów ciężkiej pracy i samozaparcia. Każdy z nich rozwiązał dziesiątki testów, przeczytał wiele różnych podręczników, bo nie wiadomo było, jak szczegółowe będą pytania. Uczniowie systematycznie uczęszczali na dodatkowe zajęcia, także w ferie i w czasie przerw świątecznych, gdy inni mieli czas wolny. Bardzo się cieszymy, że ich trud przyniósł takie efekty.
Przygotowaniem uczniów do konkursów zajęli się: nauczyciel biologii p. Alina Litwin i nauczyciel historii p. Aleksander Kręc.
E. Torgowska
W lutym nasza szkoła wzięła udział w wielkiej akcji promocyjnej Muzeum Okręgowego w Toruniu, przygotowanej dla grup zorganizowanych, więc między innymi dla gimnazjalistów. W Muzeum Historii Torunia (oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu) zainstalowana została nowocześnie zaaranżowana wystawa „Toruń i jego historia” a wraz z nią przestrzenie edukacyjne z interaktywną osią czasu, pokojem wirtualnym i wielkoformatowymi puzzlami. Wystawy połączone z niekonwencjonalnie prowadzonymi wykładami mają na celu popularyzację historii Polski, a w szczególności dziejów Torunia, które można tu poznać poprzez opowieści, historyczne dokumenty, obiekty muzealne, multimedialne quizy, filmy i inne zabawy aktywizujące dzieci i młodzież. Faktycznie można tu – jak reklamuje muzeum-przeżyć ciekawą lekcję historii (i nie tylko) poza szkolną ławką.
Tematy zajęć, w których brali udział uczniowie naszego gimnazjum to:
„Architektura, stroje, stół – interaktywne spotkanie o życiu codziennym mieszczan toruńskich”, „Ucztowanie królewskie, czyli jak królowie w Toruniu czas spędzali'' oraz „Od pradziejów do państwa polskiego ''. Klasy, które odwiedziły muzeum i wzięły udział w wymienionych wyżej warsztatach to Ia, Ie oraz If.
Przy okazji wizyty w Muzeum Okręgowym odwiedziliśmy wystawy w Galerii i Ośrodku Twórczości Plastycznej Dziecka. Aktualnie można podziwiać dwie wystawy: „Obrazki znad Irtysza'' oraz „Wszystko gra”. Obie wystawy bardzo się nam podobały. Prace zachwycały oryginalną pomysłowością (która być może zainspirowała niejednego ucznia), magiczną kolorystyką oraz różnorodnością technik.
10 lutego 2016r uczniowie klasy I b (biologiczno - chemicznej) w ramach utrwalenia wiadomości lekcyjnych dotyczących gadów wzięli udział w zajęciach dydaktycznych przeprowadzonych przez pracowników ogrodu zoobotanicznego w Toruniu. Głównym ich elementem było wyjście do herpetarium (część ogrodu poświęcona gadom i płazom) i zapoznanie uczniów z żyjącymi tam gatunkami zwierząt, a także z metodami ich hodowli.
W ten nietypowy sposób uczniowie powtórzyli sobie poznane na lekcjach w szkole informacje na temat trybu życia, cech, wyglądu oraz zachowania gadów. Największą atrakcją zajęć okazała się możliwość dotknięcia żywych zwierząt, m.in. węża - Lancetogłowa mlecznego oraz okazów żółwi wodnych i lądowych. Obalono tym samym mit, że gady m.in. węże są nieprzyjemne w dotyku ... .
Warto wspomnieć, że lekcja ta była jedną z wielu w jakich biorą udział uczniowie klas z rozszerzoną liczbą godzin z danego przedmiotu, m.in. klasa "językowa" czy klasa "biologiczno - chemiczna". Taka forma zajęć pozwala na wzmocnienie i urozmaicenie procesu nauczania, rozbudza ciekawość i kreatywność uczniów oraz jest bardzo skutecznym uzupełnieniem dla zajęć lekcyjnych w szkole.
12 lutego Studenckie Koło Dydaktyki Ratownictwa i Fizjoterapii Pourazowej z Bydgoszczy działające przy Szpitalu Uniwersyteckim im. Biziela przeprowadziło szkolenie w naszym Gimnazjum. Uczestnicy zajęć poznali zasady udzielania pierwszej pomocy. Przeszkolonych zostało siedem klas. Studenci zorganizowali pięć stanowisk, na których każdy z uczniów mógł przećwiczyć postępowanie w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Na pierwszym uczniowie zapoznali się ze sposobem przeprowadzania resuscytacji krążeniowo – oddechowej u dorosłych, na drugim stanowisku realizowano postępowanie w stanach zagrożenia życia u dzieci. Na trzecim gimnazjaliści ćwiczyli resuscytację krążeniowo – oddechową z automatycznym defibrylatorem zewnętrznym. Następnie uczniowie dowiedzieli się o stanach internistycznych i pozycji bocznej bezpiecznej. Ostatnie stanowisko było ciekawym dodatkiem, bowiem zainteresowani mieli okazję poznać specjalistyczny sprzęt stosowany w pracy ratownika medycznego.
Warto wspomnieć, że takie akcje, prowadzone między innymi na prośbę rodziców, są doskonałym uzupełnieniem nauki tych ważnych umiejętności realizowanych w ramach przedmiotu „edukacja dla bezpieczeństwa”.
Izabela Mitaszka
Kolejny udział uczniów Gimnazjum nr 1
im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie
w Europejskim Forum Młodzieży Euroweek – Szkoła Liderów
W dniach 13 – 17 stycznia 2015 roku 29 uczniów naszego Gimnazjum pod opieką nauczycieli języka angielskiego pani Moniki Seidel – Gołębiewskiej i pani Elżbiety Bochat wzięli po raz piąty udział w Europejskim Forum Młodzieży w Długopolu Zdroju. Wśród uczniów wiekszość grupy składała się z klasy I a naszego gimnazjum, która realizuje dodatkową ilość godzin w ramach języka angielskiego oraz z klasy 3f o profilu sportowym. Program „EuroWeek – Szkoła Liderów” obejmuje 4 bloki tematyczne: „Praca w grupie”, „Kierowanie”, „Kultury świata i „Europa; stosunki międzynarodowe”.
Zajęcia odbywały się wyłącznie w języku angielskim przez szkoleniowców i wolontariuszy EFM z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Austrii, Rumunii, Dominikany, Argentyny, Meksyku, Litwy, Łotwy, Indonezji, Chin, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Wietnamu, Ekwadoru, Kenii, Nepalu, Indii, Kolumbii, Turcji i Peru. Program organizowany jest przy współpracy z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, Together Europe, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Akademią Morską w Szczecinie oraz przedstawicielami konsulatów, ambasad oraz parlamentarzystów europejskich. Ponadto, EUROWEEK aktywnie realizuje postulaty Komisji Europejskiej i Narodowej Agencji Programu „Młodzież w działaniu” w ramach Europejskiego Wolontariatu.
W tej edycji nasza młodzież brała udział w z forum razem z grupą młodzieży z Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła w Toruniu. W ramach tegorocznych aktywności nasi uczniowie brali udział w całodziennych zajęciach tematycznych w języku angielskim skupiających kulturowo uwagę na takich krajach jak Indie, Argentyna , Meksyk, Indonezja, Filipiny, Wietnam , Kenia, Turcja, Gwatemala. Poza prezentacjami i debatami kulturowymi , uczniowie mieli możliwość wykorzystania swoich umiejętności aktorskich oraz reżyserskich , gdyż jednym z zadań projektowych było stworzenie krótkometrażowych filmów z różnego rodzaju gatunku filmu za pomocą smartfonów w języku angielskim , które później były prezentowane w ramach „ Oscars’ Celebrities Evening”. W ramach pozostałych zajęć wartych wspomnienia jest także nauka tańców narodowych oraz różnego rodzaju aktywności językowo – projektowe jak tworzenie reklam, karaoke oraz w ramach nauka podstaw taekwondo i medytacji , które wywołały wiele pozytywnych emocji u wszystkich uczestników i były ciekawym doświadczeniem.
Udział naszych uczniów w EFM był istotny w ich pojmowaniu istoty potrzeby umiejętności komunikacyjnych w zakresie języka angielskiego. Ponadto, uświadomił różnorodność kulturową oraz stworzył możliwość sprawdzenia posiadanych już umiejętności komunikacyjnych przez naszych uczniów. Myślę, że takiego rodzaju aktywności komunikacyjne są bardzo dobrym doświadczeniem , które wpływa motywująco oraz rozbudza kreatywność i osobowość wszystkich uczestników. Poza tym , takie innowacyjne podejście do nauki języka oraz nowe relacje przyjaźni nawiązane razem z procesem edukacyjnym u uczniów pozwalają uczniom świadomie brać odpowiedzialność za samodoskonalenie się Podsumowując, na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz odbyło się spotkanie , na którym każdy z uczestników określił swoje wrażenia – pojawiły się łzy radości oraz chęć powrotu całej grupy w terminie wakacyjnej.
Monika Seidel - Gołębiewska
Dniach 2, 3 i 4 grudnia 2015r. odbyły się próbne egzaminy gimnazjalne. Młodzież z naszej szkoły rozwiązywała arkusze egzaminacyjne przygotowane przez wydawnictwo Nowa Era. Był to kolejny sprawdzian przed egzaminem, który odbędzie się w kwietniu przyszłego roku.
38. Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Kujawskiej im. Franciszka Becińskiego odbył się jak co roku w Inowrocławiu i Radziejowie. Cele tego konkursu to: popularyzacja poezji i prozy traktującej o naszym regionie, upowszechnienie twórczości kujawskich poetów i pisarzy, kształtowanie nawyków obcowania z literaturą.
Organizatorem eliminacji powiatowych było Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu. 17.10.15r. w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu miały miejsce przesłuchania konkursowe. Wzięli w nich udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych z Inowrocławia, Janikowa, Kruszwicy, Tuczna, Parchania, Złotnik Kujawskich, Lisewa Kościelnego, a także Gniewkowa. Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie reprezentowały uczennice: Paulina Grochalska kl. IIIc, Kinga Sawicka kl. IIIc, Agata Kozak kl. IIc. Uczestnicy konkursu recytowali utwory o Kujawach lub twórców związanych z Kujawami. Pięknie zabrzmiały więc wersy napisane przez Franciszka Becińskiego, Jana Kasprowicza czy Edwarda Stachurę. Komisja konkursowa, po ocenie doboru repertuaru, interpretacji tekstów, ogólnego wyrazu artystycznego, wyłoniła zwycięzców. W gronie laureatów znalazła się Paulina Grochalska - zajęła II miejsce. Paulina recytowała wiersze Franciszka Becińskiego: „Powrót ptaków...”, „Obłok...”
Paulina reprezentowała powiat inowrocławski, razem z innymi laureatami i osobami wyróżnionymi, podczas kolejnego etapu konkursu, który miał miejsce 12.11.15r. w Radziejowskim Domu Kultury .Tam z kolei zmierzyli się uczniowie z powiatu inowrocławskiego, radziejowskiego, włocławskiego. Gościem specjalnym konkursu była p. Sława Becińska - wnuczka poety, dyrektor Szkoły Podstawowej w Byczynie - która wręczyła nagrody. Tym razem Paulina nie znalazła się w gronie laureatów, ale już sam udział i możliwość współzawodnictwa z najlepszymi recytatorami z trzech powiatów to duże wyróżnienie, a także nagroda za liczne wystąpienia podczas spotkań poetyckich, takich jak: „Bliżej poezji”, Narodowe Czytanie czy innych uroczystości szkolnych organizowanych przez nasze gimnazjum.
Anna Bożko
Dnia 05.10.2015 roku uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie uczestniczyli w spotkaniu z Panią Premier Ewą Kopacz. Gimnazjalistów na spotkanie do ILO w Toruniu zaprosił Urząd Marszałkowski. Uczniowie i opiekun reprezentowali 14 Astrobaz działających w województwie kujawsko-pomorskim oraz mieli pokazać Pani Premier Słońce przez specjalistyczny teleskop Coronado. Niestety zachmurzone niebo nie pozwoliło na obserwację. W rozmowie z uczniami Pani Premier dowiedziała się, jakie zadania pełnią Astrobazy, jak wygląda codzienna praca, jakie programy i projekty są realizowane - Programy Międzynarodowe, m.in. Star Count, Globe at Night i Projekty Edukacyjne, np. Odkrywamy Planety. Młodzież na co dzień pracuje w kołach astronomicznych.
W ubiegłym roku szkolnym nauczyciele języka angielskiego z Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie uczestniczyli w projekcie „Coaching i tutoring – w stronę nowoczesnej pracy dydaktycznej” prowadzonym przez Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Końcowym etapem tego projektu był wyjazd studyjny do Finlandii w dniach 14-18 września 2015r. Każdy wyjazd studyjny ma na celu wymianę doświadczeń, wsparcie nauczycieli w doskonaleniu warsztatu dydaktycznego, rozwijanie zainteresowań naukowych oraz nawiązywanie kontaktów międzynarodowych.
Pobyt anglistów w Finlandii to przede wszystkim wizyty w fińskich szkołach, obserwacja zajęć, wykłady na tematy związane z nauczaniem, rozmowy z innymi nauczycielami i osobami związanymi z edukacją.
Wizyta studyjna była również okazją do poznania samego kraju i jego historii, zwiedzenia stolicy Finlandii – Helsinek czy najstarszego fińskiego miasta – Turku.
Cały projekt przyczynił się do podniesienia kompetencji zawodowych nauczycieli języka angielskiego w gniewkowskim gimnazjum i jakości nauczania języka angielskiego z użyciem nowatorskich rozwiązań wspierających rozwój warsztatu zawodowego nauczycieli – metodą tutoringu i coachingu.
Elżbieta Bochat, Hanna Kowalska
Joanna Robak, Monika Seidel-Gołębiewska